ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Skály (hrad a zámek)

Píše se rok 1393 a Matěj Salava zakládá ve skalách hrad. Je to člověk lačný majetku, a tak není divu, že coby vášnivý husita plení klášter v Broumově. Odtud si odváží velkou válečnou kořist. Čas plyne a Matěj se obrací na stranu protivníkovu. Proč? To nikdo s jistotou neví. Co ale jisté je, je dědičná výbojná duše jeho syna stejného jména. Ten si totiž krátí čas nájezdy na cizí statky, obzvláště slezské. Jeho skutky však mají neblahé důsledky. Slezané se totiž zapíší do dějin jako dobyvatelé Skal, jež roku 1447 vážně poškodí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Skály, Teplice nad Metují
GPS: 50.57384310, 16.13623780
Skály (hrad a zámek) map

Skály (hrad a zámek) - zajímavosti

Od té doby se na usedlosti vystřídá řada majitelů. Je mezi nimi i jistý Kočka, dle něhož nese hrad nějakou dobu název Katzenstein. Skutečností ale zůstává, že je již roku 1576 shledán jako pustý a opuštěný. Dějiny panování zde tedy nečítají ani dvě stě let. Tak už to ale bývá u většiny středověkých méně významných sídel.

V blízkosti tohoto skvostu, na němž jsou ještě patrné zbytky zdiva a klenutých místností a z něhož se ve výšce 691 metrů nad mořem můžete porozhlédnout do kraje s obrysy Javořích hor, Kamenných hor v Polsku, Orlických hor a Broumovských stěn, stojí raně barokní zámek z roku 1666. Je jednopatrový, s krytým schodištěm a několika arkádami. Nechal ho vystavět biskup Karel Sobek z Bilenberka pro účely Královéhradecké kapituly. Dnes je v něm umístěna restaurace a naproti budova s možností přenocování.

Výlet do dalších pískovcových míst si nenechte ujít. Snoubí se v něm historie s krásou přírody, okrášlená vznešeností a klidem průzračného jezírka v bezprostřední blízkosti obou usedlostí.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý