ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Častolovice (zámek)

Jeden ze skvostů zámecké architektury u nás najdete nedaleko Kostelce nad Orlicí, směrem na jihozápad od Rychnova nad Kněžnou. Na místě dnešního zámku stávala původně vodní tvrz, kterou renesanční zámek nahradil až kolem roku 1600. Dispozičně se jednalo o jednopatrovou budovu bez věží se čtvercovým nádvořím a půdorysem do písmene "U". Levá část zabírala panské pokoje, průčelí dekorovaly fresky a v pravé části zámku byly hospodářské prostory.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykova 1, Častolovice
GPS: 50.13072500, 16.18701610
Častolovice (zámek) map

Častolovice (zámek) - zajímavosti

Původní jádro však bylo během pozdějších let přebudováno, například během ne příliš vhodné přestavby, nesoucí se v duchu tudorské gotiky, jejíž znaky jsou ještě patrné v oranžérii.

Radikální přestavby se ujal Leopold ze Šternberka počátkem minulého století. Záměrem bylo navrácení zámku jeho původního vzhledu, zvýšit počet místností vhodných k bydlení, k čemuž byly využity prostory bývalé hospodářské části. Úpravu prodělalo také vstupní průčelí a fasáda, která nabyla původních renesančních tvarů a sgrafit.

Interiér zámku v Častolovicích se pyšní zejména hlavním sálem s kaplí Božího Těla, k němuž přiléhají tři místnosti, ve kterých se dochovaly kazetové stropy s malovanými výplněmi.

Současnou majitelkou zámku v Častolovicích je Diana Sternberková, která umožnila zpřístupnění části interiéru zámku a okolního parku se zvěřincem. V západním křídle je asi 15 místností věnovaných expozici, seznamující návštěvníky se způsobem života šlechty od dob renesance, přes baroko, empír, až po biedermeier, tedy asi do poloviny 19. století. V přízemí zámku je umístěna prodejní obrazová galerie a zámecká restaurace. Zájemci si mohou určité prostory v zámku pronajmout u příležitosti konání svatby.

 

Autor: Andrea Štyndlová