ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Doudleby nad Orlicí (zámek)

Městys Doudleby nad Orlicí je mimo jiné známý také pozdně renesančním zámkem, nacházejícím se jen nedaleko od hlavní silnice. Od Rychnova nad Kněžnou je tato památka vzdálená přibližně 8 km.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Rudé armády 1, Doudleby nad Orlicí
GPS: 50.10858280, 16.26398330
Doudleby nad Orlicí (zámek) map

Doudleby nad Orlicí (zámek) - zajímavosti

Ve středověku na místě současného zámku stávala středověká tvrz a od konce 16. století pal lovecký zámeček, vystavěný ve stylu renesance Mikulášem z Bubna. Styl tohoto poměrně malého, ale zato velmi malebného zámku udávali italští architekti a stavitelé, pod jejichž vedením tato památka vznikla. Vzor zdejšího zámku je tedy čistě italský. V době kolem roku 1630 byl zámek upravován v duchu pozdní renesance a opatřen nádvorní arkádou s toskánskými sloupy.

V období od roku 1670 až 1690, v letech, kdy doudlebské panství vlastnil František Adam Bubna-Litic, se původní stavba dočkala raně barokní přestavby, která obnášela například vybudování šindelové střechy s věžičkou, nového vstupního portálu a přetření sgrafit. Právě v této době zde byly také vystavěny hospodářské budovy, které se zachovaly do současnosti. Počátkem 19. století byl kolem zámku vybudován anglický park.

Rod Bubna-Litic zámek v Doudlebech nad Orlicí vlastnil až do roku 1949, kdy se stal majetkem státu. Původní renesanční sgrafita byla odkryta během rekonstrukce  a restaurátorských prací v roce 1960. Po jejich ukončení roku 1971 byl zámek Doudleby nad Orlicí otevřen veřejnosti.

Současná podoba zámku je čtvercového půdorysu, zámek má jedno patro a věžovité rizality, vystupující ze středu zahradního a vstupního průčelí. V patře jižního portálu dnes najdete kapli a fasády dekorují zvířecí a rostlinné motivy.

V zámeckých interiérech je v současné době možné shlédnout tapisérie, historický nábytek, portréty, obrazy či šité krajky nejen z Čech, ale i z Belgie nebo Francie. Čtyři místnosti zámku jsou věnovány expozici toaletních potřeb, mapující období od 16. do 20. století a najdete zde také expozici evropské tapiserie z období od 16. do 18. století. Kromě toho zde celkem čtyři století sleduje expozice, zaměřující se na lov a lovectví, od roku 1997 též loveckých a sportovních zbraní, pocházejících z České zbrojovky v Uherském Brodě.

 

Autor: Andrea Štyndlová