ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kuks (zámek)

Jistě se rádi podíváte do Kuksu. Původním majitelem zámku Kuks byl hrabě František Antonín Špork. K založení zámecké budovy došlo v roce 1710 - během přestavby dřevěné lázeňské budovy v kukském areálu. Zámek zdobil levý břeh Labe a do jeho interiérů se vstupovalo po schodišti, kam jste se dostali od mostu přes řeku, který spojoval zámek a špitální budovu. Měl dvě patra. V prvním patře se nacházely čtyři pokoje k obývání a velký sál s pěknou štukovou a freskovou výzdobou. Přízemní část patřila dalšímu velkému sálu a deseti koupelnám.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kuks 27, Kuks
GPS: 50.39764190, 15.88938580
Kuks (zámek) map

Kuks (zámek) - zajímavosti

Stavba zámku však nepatří mezi magnety pro návštěvníky jedinečného barokního komplexu, protože během 19. století zchátrala a v roce 1901 se přistoupilo k jejímu zbourání. Podívat se můžete na protější Hospital Kuks a také na místo se zbytky Betléma v lese nad vesnicí Žíreč. Do bývalého kláštera se špitálem zajeďte do oblasti mezi Krkonošemi a městem Hradec Králové. V minulosti nesloužil jenom nemocným, sídlil zde zaopatřovací ústav vysloužilým vojákům a také konvent milosrdných bratří při kostelu nejsvětější Trojice.

Ještě před zřízením malebného centra barokního umění se o zdejší krajině hovořilo ve spojení s prameny s léčivou mocí a těžbou zlata. Hrabě Špork si prýštivé prameny nechal posoudit odborníky a po kladném výsledku se údolí přeměnilo letní dvůr pro šlechtu s lázněmi a různými společenskými akcemi. V současné době si můžete v Kuksu prohlédnout hraběcí hrobku s pochovanými zástupci rodu Šporků, barokní lékárnu, dřívější nemocniční sál, kostel, sakristii a ve zdejším muzeu se vám představí vývoj lékárenství od barokního období do 20. století. Například spatříte léčiva, nádoby používané při výzkumu a v lékárenství, také neuniknete střetu s mumiemi, stonožkami a šváby. Po lesní stezce nezapomeňte dojít do lesního Betléma s nádhernými alegorickými sochami od Matyáše Bernarda Brauna.

 

Autor: Petra Nachtmanová