ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lemberk (zámek)

Zveme vás na poznání zámku Lemberk! Současný zámek Lemberk vám ukazuje hned několik stavebních slohů, které se během doby jeho existence staly součástí stavby. Gotický středověký hrad původně patřil Markvarticům a až do 14. století ho obývala jedna větev rodu – páni z Lemberka. O původní stavbu se postaral Havel a vybral místo na soutoku dvou potoků – Kněžického a Panenského. Hrad proslavila hlavně jeho žena Zdislava, která se stala slavnou již během svého života. Pomáhala chudým a léčila různé choroby, k čemu jí měla pomáhat voda s léčivými účinky pramenící pod zámkem. I v současné době se můžete zajít podívat na Zdislavinu studánku pod glorietem s osmi toskánskými sloupy a se soškou svaté Zdislavy. Přírodní pramen prošel rozborem a doopravdy má nějaké léčivé účinky, i když ne v takovém rozsahu o jakém se zmiňuje legenda.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lvová 1, Jablonné v Podještědí
GPS: 50.77732110, 14.78794390
Lemberk (zámek) map

Lemberk (zámek) - zajímavosti

Dalšími majiteli se stali páni z Vartemberka a posléze Berkové z Dubé a Jan z Elsnic. Zpustošenému panství přinesl výhru až Jindřich Kurcpach z Trachenberka, který se pustil do nákladné přestavby a gotická podoba ustoupila renesančnímu slohu. Pozdějšími majiteli se stali Donínové, kteří však přišli o zámek a panství v pobělohorské době a majetek připadl Albrechtu z Valdštějna. Za Donínů se opět udělalo hodně stavebních úprav – palác se zvýšil o druhé patro, vznikla nová vstupní věž.

Kryštof Rudolf Breda - syn Valdštejnova prvního důstojníka, se ujal panství v roce 1660 a až do roku 1680 probíhala barokní přestavba, aby se ze zámku stalo důstojné reprezentační sídlo. Na Lemberku vznikla černá kuchyně s otevřeným ohništěm, ledárna, kaple Seslání Ducha svatého, reprezentativní sál aj.

Panství bylo prodáno v roce 1726 a majiteli se stali Gallasové a Clam – Gallasové. Po nich vlastnili zámek Lemberk Auersperkové až do roku 1945. Zámek jim nejprve zabrala nacistická správa a později přešlo panství pod stát.

 

Autor: Petra Nachtmanová