ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ralsko (zřícenina)

Tajemstvím opředený hrad Ralsko najdeme jen několik málo kilometrů ve směru na severovýchod od Mimoně. Odměnou za jeho návštěvu bude sice jen prohlídka skromného torza bývalého hradu, ale výhled do okolí každopádně za námahu stojí. Kruhový výhled na České středohoří, Český ráj, Ještěd nebo Lužické hory je dech beroucí!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ralsko, Noviny pod Ralskem
GPS: 50.67420110, 14.76580750
Ralsko (zřícenina) map

Ralsko (zřícenina) - zajímavosti

Historie hradu Ralsko

Z kusých písemných pramenů bohužel není zcela jasné, kdo hrad Ralsko vlastně založil a kdy. Díky archeologickým nálezům se vznik hradu podařilo datovat do doby 13. století a vzhledem k politickým poměrům v zemi a této oblasti ve 13. století, je dost pravděpodobné, že u vzniku Ralska stál rod Markvarticů.

Je tedy dost možné, že Ralsko bylo součástí soustavy hradů, jejichž úkolem bylo kontrolovat vartemberské panství a střežit stezku vedoucí ze Žitavy do Čech. Poté, co se v polovině 15. století vartemberské panství rozpadlo a noví majitelé se začali stěhovat na zámky, které jim zajišťovaly větší pohodlí, ztratil hrad Ralsko svůj význam, byl opuštěn a nadále využíván pouze loupeživými rytíři jako útočiště.

Od roku 1505 je v pramenech uváděn jako pustý a na jeho zkáze se později značně podíleli také hledači pokladů.

Hrad v současné době

Hrad Ralsko sloužil šlechticům i jako vojenský opěrný bod a měl původně dvě obytné věže, které jsou v současné době nejstarší částí hradu, která se nám dochovala. K věžím pak byly přičleněny dvorky a jiné další stavby. Jednou z nejzajímavějších částí hradu Ralsko je štítová masivní zeď, vystavěná někdy v 15. století. Je silná 5,6 metrů a její smysl dodnes není zcela jasný. Hrad stál na osamělém vrchu, kde nebezpečí ostřelování takřka nehrozilo. Hrad byl přístupný jen velmi těžko také díky své poloze v areálu vojenského prostoru Ralsko.

Kam na výlet v okolí?

Kousek od hradu Ralsko se nachází například přírodní památka Čertova zeď, zřícenina hradu Stohánek nebo Havraní skála. Zajímavou technickou památkou je průrva Ploučnice.

 

Autor: Andrea Štyndlová