ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Frýdlant (zámek)

Při okraji města Frýdlantu směrem na sever od Liberce, jen pár kilometrů od hranic s Polskem, můžete navštívit renesanční hrad a zámek, vystavěný na čedičovém ostrohu nad řekou Smědou. V České republice je Frýdlant jedním z nejvýznamnějších památkových objektů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 4001, Frýdlant
GPS: 50.91532390, 15.08384390
Frýdlant (zámek) map

Frýdlant (zámek) - zajímavosti

V místech dnešního zámku stál původně gotický podzemní hrad, založený Ronovci ve 13. století, ze kterého se do dnešní doby dochovala pouze válcová věž. V místech tohoto hradu nechal zámek vystavět Melchior z Redernů po roce 1582. Nová renesanční rezidence zde vznikla z rukou stavitele jménem Marcus Spazzio, který přestavbu hradu završil výstavbou kaple sv. Anny.

Po bitvě na Bílé Hoře se vlastníkem Frýdlantu stal Albrecht z Valdštejna, který sídlil především v Jičíně a po jehož smrti přešel zámek do rukou Gallase. Během let 1645 až 1647 byl zámek a hrad několikrát zmocněn Švédy. Během vlastnictví Františka Ferdinanda Gallase koncem 17. století byly na zámku provedeny barokní úpravy. Od roku 1805 dostal hrad a zámek ve Frýdlantu neorenesanční prvky a bylo k němu přistavěno nové křídlo pro Eduarda Clam-Gallase. Tento rod na Frýdlantu sídlil až do roku 1945, kdy se stal majetkem státu.

Jak už předchozí text naznačuje, frýdlantský areál je velmi cennou syntézou středověkého hradu a renesančního zámku. Hrad má podobu budovy o dvou patrech s malým nepravidelným nádvořím, jehož dominantu tvoří velká válcová věž. Dolní brána z 15. století návštěvníky naopak zavede k zámeckému nádvoří, které je ze severní strany tvořeno kastelánským křídlem. Z vnějšího hradního nádvoří se dostaneme do zámecké kaple.

V prostorách zámku je umístěno hradní muzeum s expozicí věnující se třicetileté válce a osobnosti Albrechta z Valdštejna. K vidění je i zámecká kuchyně, cínové a měděné nádobí, kamna a gril, které jsou dosud funkční a od roku 1995 je zde umístěna také expozice dýmek.

 

Autor: Andrea Štyndlová