ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sychrov (zámek)

Navštivte místo děje mnoha filmových pohádek, prohlédněte si úchvatný zámek i jeho sbírky a odpočiňte si ve velkém zámeckém parku. Na zámku Sychrov se můžete zúčastnit i dalších akcí – například hudebního festivalu Dvořákův Sychrov a Turnov, projít zámek v doprovodu průvodců v pohádkových kostýmech a podívat se na místa, kde se natáčela například Zlatovláska. Kulturní program je zde bohatý – trhy, ukázky řemesel, šermíři, sokolníci, loutkové hry nebo Slavnosti ohně zaujmou každého turistu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Sychrov
GPS: 50.62628920, 15.08893890
Sychrov (zámek) map

Sychrov (zámek) - zajímavosti

Sychrov vznikl na místě královské tvrze

Zámek Sychrov vznikl na místě původní tvrze a později panského domu v 17. století. Původní menší barokní zámek zakoupili Valdštejnové, protože však rodové sídlo bylo jinde, byl zámek používán hlavně pro hospodářské účely a nedocházelo zde k žádným významnějším změnám. V roce 1820 přešel zámek do vlastnictví rodu Rohanů. Zámek se stal hlavním sídlem rodu, což vyžadovalo zásadní rekonstrukci a přestavbu nejdříve empírovou, později novogotickou. Na přestavbě pracovali výhradně domácí řemeslníci a umělci. Změnil se a rozkvetl i zámecký park. Po 2. světové válce se zámek stal majetkem státu. Byl zpřístupněn veřejnosti, rekonstruován i restaurován, aby se udržel stav z doby největší slávy zámku – 19. století.

Na prohlídku si nechte dostatek času

Prohlídka zámku je náročná a jistě Vám zabere více času. Je totiž co obdivovat. Původní zámecké interiéry byly citlivě rekonstruovány v duchu romantismu a novogotického slohu. Při rekonstrukci byly využity archivní materiály a také nábytkový fond. Využity byly i sbírky šlechtického rodu Rohanů. Projít si můžete apartmá kněžny, lovecký pokoj a muzeum rodu Rohanů, portrétní galerii, nejrůznější sbírky a dokonce královské apartmá určené těm nejvýznamnějším hostům. Pánské pokoje, jídelna, kulečníkový salon, knihovna, přijímací salon a prohlídka věže Vám při prohlídce předvedou to nejlepší z života v 19. století.

Nechte si vyprávět o sychrovském náhrdelníku

I zámek Sychrov má své pověsti. Romantické vyprávění o lásce zámeckého pána k překrásné kněžně jistě zapůsobí zvláště na citlivé povahy. Zámecký pán, velký dobrák a statečný muž, zachránil podle pověsti neznámou kněžnu z kočáru taženého splašenými koňmi. Kněžna pobyla nějakou dobu na zámku, zámecký pán se zamiloval a chystala se svatba. Kněžna však zmizela i se vzácným zlatým náhrdelníkem a už ji nikdy nikdo neuviděl.

 

Autor: Helena Syslová