ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hrubý Rohozec (zámek)

Vítejte v Turnově, vstupní bráně do Českého ráje. Když se z náměstí vydáme Zámeckou stezkou údolím Jizery, okolo Dlaskova statku v Dolánkách, dojdeme až k hradnímu příkopu, na který navazuje park, kde stojí zámek Hrubý Rohozec. Ten nám nabídne pravdivý pohled do života šlechty v 1. polovině 20. století.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hrubý Rohozec
GPS: 50.60106920, 15.15750280
Hrubý Rohozec (zámek) map

Hrubý Rohozec (zámek) - zajímavosti


Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 rodem Markvarticů ve skále nad řekou Jizerou. Jednalo se o samostatně stojící hranolovou věž, propojenou s hrádkem obrannou zdí. V roce 1516 byly dostavěny mezi oběma částmi pozdně gotické paláce a tak získal hrad svůj dnešní půdorys. Na počátku 17. století následovala přestavba do podoby renesančního zámku. Do té doby byl v držení rodu Vartenberků, ale protože se účastnili stavovského povstání, byl jim po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován majetek a v roce 1623 koupil Hrubý Rohozec Albrecht z Valdštejna. Již po pěti letech zámek i s okolním panstvím daruje Mikuláši Des Fours, jehož potomci zde zůstanou více než tři staletí. Zaslouží se o jeho barokní, empirickou a následně romantickou úpravu. V roce 1945 byl vyvlastněn státem na základě Benešových dekretů a v roce 2011 rozhodl Okresní soud v Semilech o jeho vydání v restituci dědičce posledního majitele Johanně Kammerlanderové.


Při prohlídce navštívíme kapli Nejsvětější Trojice, dvě knihovny, salonky a apartmá hraběte i hraběnky. Zámecká jídelna se pyšní cennou výmalbou stěn a stropu ve stylu romantické gotiky, pokoje druhého patra jsou pak vymalované ve stylu rokoka. Interiéry jsou prezentovány v původní podobě z 30. let 20. století, včetně nábytku, porcelánu a obrazů.


Okolo zámku se rozprostírá menší zámecký park s několika vzácnými stromy, sochami světců z 18. a 19. století a s umělou jeskyní nad skalním srázem, odkud je krásný výhled do okolí.


Pokud se sem vypravíte v období adventu, překvapí Vás vánočně vyzdobené zámecké interiéry. Na zámku se realizují také noční kostýmované prohlídky či prohlídky běžně nepřístupných prostor. V zámecké kapli Nejsvětější Trojice nebo v zámeckém parku, je možnost uspořádání svatebního obřadu.


Státní zámek Hrubý Rohozec je jedním z mnoha důvodů, proč navštívit Český ráj. V jeho okolí je ale mnoho dalších hradů, zámků i zřícenin, které stojí za návštěvu. Mimo historických objektů je zde krásná příroda s neobvyklými skalnatými útvary. Jednoduše ráj to na pohled.

 

Autor: Marie Bukovinská