ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Valdštejn (hrad)

Víte, které památky u nás patří k nejstarším veřejnosti zpřístupněným místům? Určitě k nim patří nejstarší hrad Českého ráje, Valdštejn. Prohlídku této velmi dobře udržované památky si užijete v doprovodu kostýmovaných průvodců – rytíře, poustevníka i samotného Albrechta z Valdštejna. Netopýří noci, noční prohlídky, souboje šermířů, koncerty, divadelní vystoupení a další kulturní akce Vás při návštěvě nezklamou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hrad Valdštejn, Turnov
GPS: 50.56249690, 15.16708310
Valdštejn (hrad) map

Valdštejn (hrad) - zajímavosti

Projděte se hradem

Při volné prohlídce hradu si zvolíte vlastní tempo a budete se moci věnovat tomu, co Vás zaujme, po libosti. Již při příchodu můžete obdivovat most s barokními sochami, které představují patrony české země. Ve sklepeních se setkáte s archeologickými nálezy a s expozicí pískovců – ta Vám přiblíží vznik, vlastnosti a význam pískovce. V novější části hradu si určitě prohlédněte Slavnostní salonek a portrétní galerii. Kolem hladomorny přejdete do staré části hradu, kde je umístěna výstava různých modelů hradů a zámků Českého ráje.  Středověký palác Valdštejnů také působí silným romantickým kouzlem.

Od gotiky k 19. století

Na hradě najdete stavební památky z nejrůznějších období – pozůstatky gotických zdí, barokní díla i stavby, klasicistní dům a úpravy z období romantismu. Na jednom místě se zde setkává středověk a doba nedávno minulá. Historie hradu je nerozlučně spjata s rodem Valdštejnů. Jejich předkové byli prvními majiteli hradu, ve 14. století je vystřídali Vartemberkové. Další majitelé se často střídali, koncem 15. století byl poničený a vyhořelý hrad opuštěn. Valdštejnové z něj v 18. století vytvořili poutní místo, další majitelé hrad zpřístupnili a vybudovali síť vyhlídek a stezek pro turisty.

Valdštejn a Dračí skály

Hrad Valdštejn spojuje s pískovcovými skalami v blízkosti hradu pověst o loupežníkovi. Ten byl na hradě vězněn a měl být popraven, ale nabídl se, že vyžene supy, kteří se uhnízdili v Dračích skalách a ohrožovali celý kraj. Nikdo jiný si s nimi nevěděl rady, a tak hradní pán souhlasil, že pokud se loupežníkovi podaří supy vyhnat, dostane svobodu. Loupežník pomocí lana a kolíků, které vrážel do děr v kameni, vylezl nahoru, kde v souboji zabil samici supa a mláďata a odehnal samce. Hradní pán splnil svůj slib, loupežník dostal svobodu, ale musel slíbit, že loupežení zanechá.

 

Autor: Helena Syslová