ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hukvaldy (hrad)

Vydejte se s námi po stopách lesních víl, húkalek, podle nichž byl podle pověsti pojmenován i hrad. Zjevovali se v okolních lesích a děsili pocestné, kteří tudy procházeli.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hukvaldy 37, Hukvaldy
GPS: 49.62050000, 18.21465030
Hukvaldy (hrad) map

Hukvaldy (hrad) - zajímavosti

Hrad Hukvaldy byl postaven v první polovině 13. století rodem Hückeswagenů, pocházejících z Německa. V polovině 14. století jej získali olomoučtí biskupové, ale nepříznivá situace biskupství vedla k zástavám a hrad tak často střídal majitele. Nakonec se však vrátil do majetku biskupství, díky finanční pomoci bratří Černohorských z Boskovic. Ti se také podíleli na významných stavebních úpravách.  V držení biskupství zůstal hrad až do roku 1948, kdy byl zestátněn. V roce 1762 jej zachvátil požár, který vznikl pravděpodobně úderem blesku do jedné z dřevěných hospodářských budov. Oheň se rozšířil a celý hrad zničil. Chátrání pokračovalo i nadále, protože vesničané začali hradby rozebírat. Teprve v 19. století byly provedeny nejnutnější opravy. Nejlépe zachovalým objektem je kaple sv. Ondřeje. Protože je zde výborná akustika, konají se zde často koncerty a vystoupení. Díky svému mohutnému opevnění a poloze nebyl nejspíš hrad nikdy dobyt.

Hrad Hukvaldy inspiroval i Leoše Janáčka, rodáka z nedaleké vesničky. Často tu sedával a dokonce zde i napsal některá svá díla.

Kromě húkalek se na hradě a v jeho okolí zjevuje také zazděný preclíkář, který odmítl dát svoji krásnou dceru zlému hukvaldskému pánovi. Za trest byl zazděn do hradní věže. Nejen o preclíkáři hrají místní divadlo. K vidění jsou hradní jarmarky, slétají se tu čarodějnice z celého okolí, vystupují zde rytíři, pořádají se středověké turnaje. Prostě je tu opět živo.

Autor: Marie Bukovinská