ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Fryštát Karviná (zámek)

Fryštácký zámek naleznete v nejhezčí části města, kde je dominantou Fryštáckého náměstí. Empírový zámek byl vystavěn místo původního dřevěného gotického hradu, který zde založili Piastovci ve 13. století. Po jeho vyhoření tu pak byl v 15. století postaven renesanční zámek. Těšínští páni se postarali o to, aby zdejší město získalo celou řadu výjimečných výsad. Bohužel další éra byla poněkud smutnější. Majitelé se často měnili a péče o zámek byla nevalné. V roce 1792 si jej koupili Larich-Mönnichové, další velmi významný český rod, a právě oni obnovili důležitost tohoto zámku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám. 1, Karviná
GPS: 49.85346390, 18.54101940
Fryštát Karviná (zámek) map

Fryštát Karviná (zámek) - zajímavosti

Sotva ho koupili, začali ho rozsáhle přestavovat, až získal v roce 1800 současnou empírovou podobu. V této době také začal vznikat park před zámkem a anglický krajinářský park na jižní straně zámku o celkové rozloze 36 hektarů. Zámek navštívila celá řada významných osobností, např. císařovna Sissi, následník trůnu arcivévoda Ferdinand d’Este, německý císař Vilém II. a třeba také i bulharský car Ferdinand.

Uvnitř zámku naleznete hned 3 krásné expozice. V jedné se můžete seznámit s vybavením šlechtických sídel včetně uměleckohistorických sbírek z období 16. – 20. století. Nejvýraznější zastoupení tu mají poslední majitelé zámku Larich-Mönnich, kteří zámek vlastnili až do roku 1945. Na zámku pak v rámci druhého okruhu máte možnost nahlédnout do měšťanského bydlení v průběhu 19. století (Tuto expozici naleznete v Lottyhausu.). V Lottyhausu naleznete i unikátní expozici výtvarného umění Národní galerie Praha.

Otvírací hodiny

Otevřeno je zde po celý rok. Zámecká budova je otevřena od úterý do neděle, kromě první soboty v měsíci (svatby), od 10 – 17 hodin. Budova Lottyhausu, kde se nachází dvě další expozice, je otevřena od úterý do neděle od 10 – 17 hodin. První i druhý okruh trvá cca 55 minut. Poslední možný vstup do galerie je možný v 16 hodin.

Autor: Adriana Dosedělová