ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Studénka (zámek)

Toužíte-li po poznání historie kraje a města a současně byste si chtěli odpočinout v přírodě, určitě navštivte zámek Studénka a jeho velký a překrásný park. Zámek najdete na okraji města, po prohlídce zámku samotného i přilehlého parku můžete navštívit i proslulé Vagonářské muzeum, které zde sídlí. Zámek sám slouží i praktickým účelům – je zde slavnostní obřadní síň, knihovna, útočiště zde našla i základní umělecká škola a sídlo Českého svazu ochránců přírody.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Panská 229, Studénka
GPS: 49.72546890, 18.07495280
Studénka (zámek) map

Studénka (zámek) - zajímavosti

Starý a Nový zámek

Zámek Studénka tvoří budovy Starého a Nového zámku. Starý zámek v renesančním slohu vznikl v 16. století na místě gotické tvrze. V pozdějších letech byl ještě rozšiřován a přestavován. V 18. století byl tento zámek přestaven na pivovar. Barokní Nový zámek byl postaven v 18. století. K současné podobě zámku významně přispěli poslední majitelé, Blücherové z Wahlstattu. Nechali přistavit věž a mramorové schodiště a zřídili kolem zámku park s cizokrajnými dřevinami.

Po 1. světové válce měl zámek praktické využití

Pokud byste chtěli navštívit zámek po 1. světové válce, zjistili byste, že zde sídlí obchodní škola pro legionáře, později měšťanská škola a dokonce i obecní byty. Zámek byl v roce 1936 odkoupen obcí Studénka, byly provedeny úpravy a zámek opět slouží ke kulturním účelům. Z jeho expozicí je nejznámější Vagonářské muzeum, kde si na své přijdou dospělí i děti.

Muzeum železnice i funkční dráha

Zvláštností zámku Studénka je umístění Vagonářského muzea. V interiérech zámku byste určitě neočekávali funkční kolejiště nebo modely lokomotiv a vagónů. V jednotlivých patrech si můžete projít různé vystavené předměty vztahující se k rozšíření železnice u nás, seznámit se s historií místní továrny vyrábějící vagóny, prohlédnout si miniaturní kopie vagónů i lokomotiv. Největší atrakcí je funkční modelová železnice se dvěma okruhy kolejišť.

 

Autor: Helena Syslová