ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hradec nad Moravicí (zámek)

Vydejte se s námi na procházku starým zámeckým parkem, tak jako pánové a dámy v 16. století, zaposlouchejte se do zpěvu ptáků, šumění listů letitých stromů. Vítejte na zámku Hradec nad Moravicí.

Hradec nad Moravicí (zámek) Hradec nad Moravicí (zámek) Hradec nad Moravicí (zámek) Hradec nad Moravicí (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Městečko, Hradec nad Moravicí
GPS: 49.86540310, 17.87417780
Hradec nad Moravicí (zámek) map

Hradec nad Moravicí (zámek) - zajímavosti


Hrad, který byl postaven na místě původního slovanského hradiska z 8. století, vybudovali v  polovině 11. století Přemyslovci a následně jej přestavěl Přemysl Otakar II. Často byl dáván do zástavy a až jeho poslední zástavce, Kašpar Pruský z Pruskova, zahájil renesanční přestavbu, při které připojil okrasnou zahradu a lesopark. V únoru roku 1796 zachvátil zámek velký požár a následovala další přestavba v duchu dobového historismu a klasicismu. Třetí významné přestavby se dočkal v letech 1874 až 1891, kdy stavitelé Langer z Vratislavi a Händel z Výmaru začali přestavbu tzv. Červeného zámku s hradební zdí a Bílou věží ve stylu německého středověku.  Od roku 2001 je zámek Národní kulturní památkou.


Při prohlídce Bílého zámku navštívíme zámeckou čítárnu, knihovní sály, novogotický koridor, množství společenských sálů, zámeckou kapli a v západním křídle také výstavu historických jízdních kol. V Červeném zámku můžeme poobědvat i strávit noc. Je zde restaurace s hotelem. Konají se tu i různé kulturní akce, jako koncerty apod.


K zámku patří i nádherný park, který se včetně lesoparku rozléhá na 136 ha. Rostou zde vzácné listnáče jako je liliovník tulipánokvětý, platan javorolistý, březovec trojtrnný. Některé stromy jsou staré stovky let a pamatují dokonce i třicetiletou válku.


Nedaleko Hradce stojí zámek Raduň, v jehož areálu je také přírodně-krajinářský park, ten však patří mezi nejvýznamnější památkově chráněné systémy v Moravskoslezském kraji. Tak trochu jinou kategorií je důl Michal, který nabízí unikátní prohlídku vedenou po stopách horníka nastupujícího do práce. K vidění zde jsou původní stacionární elektrické stroje z počátku 20. století.

 

Autor: Marie Bukovinská