ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Raduň (zámek)

Kulturní památka České republiky, zámek Raduň, se nachází poblíž Opavy. Chcete - li se blíže seznámit s podrobnostmi o životě v panském sídle, měl by být tento zámek Vaším cílem. Prohlídka vede společenskými místnostmi i osobními pokoji panstva, dětskými pokoji i ubytováním služebnictva. Vaše nadšení jistě vzbudí i park, okrasná zahrada a oranžerie, kde je možno spatřit mnoho vzácných rostlin. Můžete se zúčastnit také různých společenských akcí nebo shlédnout některý ze svatebních obřadů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 67, Raduň
GPS: 49.89356110, 17.94366220
Raduň (zámek) map

Raduň (zámek) - zajímavosti

Ze zemanské tvrze klasicistní rezidencí

Poznejte také  historii zámku. Do 16. století stávala v obci Raduň zemanská tvrz, patřící pánům z Kravař. Právě na jejím místě byl postaven renesanční zámek. Zámek byl obklopen hospodářstvím a prosperoval, ale v pozdějších letech se zde vystřídala řada majitelů a zámek začal chátrat. Teprve v třetině 19. století došlo k opravám a přestavbě v duchu klasicismu. Společenskou prestiž získal zámek s rodem Blücherů, kteří nechali výrazně změnit jak interiér, tak exteriér zámku. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu.

Zámek byl při přestavbách doplňován

V rámci přestaveb přibyly k původnímu hospodářskému dvoru, lesoparku, rybníkům a pivovaru i další objekty. Jednalo se o oranžerii, fíkovnu a ananasovnu, k nim ještě později přibyl ovčín. Tyto objekty můžete navštívit v rámci prohlídky, stejně jako soukromé i společenské pokoje v hlavní budově. Celkový vzhled zámku změnila i dvoupatrová hradební zeď, která byla přistavěna v 19. století.

Raduň jako venkovské sídlo knížat

Zámek v Raduni je postupně obnovován a měl by prezentovat venkovské knížecí sídlo, na jehož příkladu se můžete seznámit se společenskými i osobními zvyky panstva a fungování zámku při příležitostných pobytech šlechty na venkově. Celý dochovaný areál ukazuje, jak vypadal panský dům a jaké musel mít provozní zázemí - včetně služebnictva prostor pro služebnictvo určených.

 

Autor: Helena Syslová