ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šternberk (hrad)

Chcete-li navštívit místo, kterým procházely dávné dějiny našeho národa, navštivte romantiky obdivovaný a opěvovaný hrad Šternberk. Již jeho poloha na strmé skále naznačuje, že se jednalo o středověké sídlo určené k obraně. Samotný hrad a podhradí společně s okolním lesoparkem Vás přilákají idylickou atmosférou. Je to také jeden z mála hradů, jehož vlastníkem je původní majitel.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Horní nám. 6, Šternberk
GPS: 49.80937190, 14.92662780
Šternberk (hrad) map

Šternberk (hrad) - zajímavosti

Projděte se prostorami hradu

Prohlídková trasa hradem zaujme i náročné milovníky historie. Rytířský sál s původními zbraněmi, kaple sv. Šebestiána, salon ve stylu Ludvíka XVI., knihovna, dámská komnata, jídelna se stříbrným nádobím, portrétová galerie, lovecký salon, sbírka obrazů, sbírka stříbrných figurek, mědirytin, grafických listů, porcelánu a zbraní a také dobový nábytek různých slohů – to vše působí na Vaše smysly ohromujícím dojmem.

Rodem Šternberků historie hradu začíná

Příslušníci starého českého šlechtického rodu Šternberků založili hrad ve 13. století. Z této doby již pocházejí písemné zmínky o hradu jako obranném sídle. V dalších stoletích došlo k rozšíření a přestavbě hradu. Jedním z vlastníků byl i biskup ze Šternberka, který se věnoval výzdobě kaple. Hrad je rozlehlý a bohatě vyzdobený v různých slozích, od gotického až po secesní. Renesanční úpravy provedli páni z Dubé a Lipé po požáru, který část hradu zničil. Věnovali se také podhradí, kde vznikly správní a hospodářské budovy. Do r. 1945 byl hrad v držení Lichtenštejnů, kteří z chátrajícího hradu vytvořili luxusní sídlo a založili nový park. Hrad byl vyvlastněn a později navrácen současnému majiteli.

Šternberk láká i hledače pokladů

Ve skále u hradu je prý ukrytý poklad. Podle pověsti ho v puklině našel sedlák, kterého za tento objev odnesl čert. Sedlák se do vsi už nikdy nevrátil. Na místě, kde tehdy sedlák odpočíval, se prý skála otevírá na Velký pátek, poklad se zjeví a zlaté dukáty se sypou do řeky. Můžete zkusit štěstí a po pokladu zapátrat.

 

Autor: Helena Syslová