ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lipník nad Bečvou (zámek)

Směrem na jihovýchod od Olomouce se rozkládá starobylé město Lipník nad Bečvou s malebným zámkem a dalším cennými historickými památkami. V rámci okresu Přerov se jedná o jedinou památkovou rezervaci a doslova co by kamenem dohodil, najdete známý hrad Helfštýn, který rozhodně také stojí za shlédnutí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bratrská 358, Lipník nad Bečvou
GPS: 49.52501390, 17.58102780
Lipník nad Bečvou (zámek) map

Lipník nad Bečvou (zámek) - zajímavosti

Město Lipník nad Bečvou byste našli v místech Moravské brány, kudy v dřívějších dobách procházela velmi důležitá obchodní cesta, známá pod názvem Jantarová stezka. V pramenech je Lipník nad Bečvou zmiňován poprvé v roce 1238, nicméně historie tohoto města bezpochyby sahá ještě dál.

Ve 14. století bylo zdejší panství spojeno s Helfštýnem a jeho majiteli byli páni z Kravař, díky nimž panství roku 1378 obdrželo významná privilegia.

Ve druhé polovině 15. století se majiteli panství v Lipníku nad Bečvou stali páni z Pernštejna a během 16. století ho získal Petr Vok z Rožmberka. V době po stavovském povstání byl rodu tento majetek zkonfiskován a připadl do rukou Františka Dietrichštejna, po němž zámek vlastnil rod Althannů, a to až do doby po druhé světové válce, kdy jim byl zabaven státem.

V současné době v budově místního zámku sídlí Městský úřad. Kromě něj je v Lipníku nad Bečvou k vidění unikátní renesanční zvonice nebo budova pošty, vystavěná v duchu funkcionalismu. Za zmínku samozřejmě stojí také zdejší náměstí T.G. Masaryka ve tvaru písmene L s řadou historických budov. U zámku je návštěvníkům volně přístupný zámecký park a střešní zahrada.

Zámek má renesanční podobu, dvoutraktovou dispozici a je patrový. Vedle průjezdu se nachází dvouramenné schodiště, na které se vstupovalo z velké haly a během 17. století bylo vybudováno druhé zámecké patro.

 

Autor: Andrea Štyndlová