ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Plumlov (zámek)

Romantická poloha zámku Plumlova, nacházejícího se ve stejnojmenné obci, je dána především Podhradským rybníkem, nad nímž se zámek vypíná. Jen nedaleko se nachází kemp Žralok, kromě prohlídek zámku se zde pořádají koncerty, výstavy a řada dalších kulturních akcí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká, Plumlov
GPS: 49.46400890, 17.01341140
Plumlov (zámek) map

Plumlov (zámek) - zajímavosti

Raně manýristický zámek vyrostl na místě původního hradu, vystavěného ve 13. století. S přestavbou započal Jan Adam z Lichtenštejna v roce 1680 a původním záměrem bylo vystavět zámek o čtyřech křídlech. Postaveno však nakonec bylo pouze jedno, zato však s mimořádně působivým průčelím, dekorovaným mohutnými sloupy.

Stavba byla zastřešena v roce 1685 a hned nato se započalo s úpravami interiérů, kterých se mimo jiné ujal také Jan Baptista Brentani, který provedl štukovou výzdobu sálů, chodeb a pokojů. Právě štuková výzdoba zámeckého sálu patří k tomu vůbec nejcennějšímu, co v interiéru plumlovského zámku najdeme.

Zámek však nebyl příliš často obýván, zpočátku nebyl ani vybaven nábytkem. Mezipatra obydlovali panští úředníci a nejvyšší patro se tehdy ještě ani nedočkalo dokončení. Roku 1801 dokonce zámek poškodila silná vichřice a tehdejší majitel Plumlova, Alois z Lichtenštejna, dokonce uvažoval, že celou stavbu nechá zbourat. Naštěstí byl stržen pouze starý hrad a od druhé poloviny 19. století sloužily prostory zámku pro potřeby okresního soudu a berního úřadu a také zde byly byty pro úředníky. Poté až do roku 1965 zámek Plumlov vlastnila správa státních vojenských lesů a částečné rekonstrukce se stavba dočkala v letech 1964-65.

Současný zámek Plumlov má poněkud nevšední vzhled, samozřejmě kvůli původní zamýšlené 4-křídlé dispozici. Má celkem 6 nadzemních podlaží se dvěma patry a třemi mezipatry.

Od roku 1987 se majitelem zámku Plumlova stalo Muzeum Prostějovska a od roku 1994 je majetkem obce Plumlov. Každým rokem se zámek stává dějištěm nejrůznějších kulturních, hudebních či divadelních akcí a festivalů. Konají se zde mezinárodní workshopy, je zde výstava obrazů, historii zámku se zde věnuje samostatná expozice a najdeme tu také výstavu, zaměřenou na letectví druhé světové války.

 

Autor: Andrea Štyndlová