ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Úsov (zámek)

Navštivte původní královský hrad, nyní zámek Úsov nad městem Šumperkem. Spojte návštěvu místa, kterým se procházela moravská historie, s prohlídkou mnoha trofejních exponátů. Hrad byl postaven jako francouzský kastel, jeho velká část byla přestavěna na zámek.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 1, Úsov
GPS: 49.79877500, 17.01444220
Úsov (zámek) map

Úsov (zámek) - zajímavosti

Zámek láká lovecko - lesnickým muzeem

Zámek Úsov Vám může nabídnout prohlídku ojedinělé sbírky loveckých trofejí. Není to však jediné, čím zámek vyniká, jedná se o jedno z nejstarších šlechtických sídel na severní Moravě. Nabízí prohlídku samotného zámeckého areálu, výstavu obrazů, Strašidelný labyrint, jarmarky s ukázkami řemesel, zookoutek a další akce. Největším lákadlem je samozřejmě lovecko-lesnické muzeum, založené již v roce 1898. Více než deset tisíc exponátů tvoří vycpaná zvířata, hmyz, parohy, minerály, modely i pytlácké zbraně. Exotické kousky přivezli Lichtenštejnové ze svých výprav na různé kontinenty.

Od Šternberků k Lichtenštejnům

Královský gotický hrad Úsov byl založen v polovině 13. století. Stal se majetkem rodu Šternberků, později Boskoviců a pak Lichtenštejnů. Byl důležitým obranným bodem ve válečných dobách. Z původního hradu se dochovala část hradeb a věží. Na místě gotického paláce vznikl renesanční zámek, který byl později přestaven na barokní. Zámek se stal správním centrem panství a sídlem první lesnické školy na Moravě. V 19. století zde bylo zřízeno lovecké a lesnické muzeum. Od roku 1945 byl zámek majetkem státu, v současnosti patří městu Úsov.

Na Úsově se nezapomíná na děti

Starobylost zámku má připomínat interaktivní expozice, určená především dětem. V nejstarší části hradu, Vlašimském paláci, jsou nachystány úkoly a hádanky. Expozice Hádanky pánů z Vlašimi je doplněna kulisami a malbami- sálem pána z Vlašimi, černou kuchyní, mučírnou nebo místností služebnictva je dotvářena dobová atmosféra. Pokud děti uhodnou hádanky a splní úkoly, dostanou odměnu. Současně si tak mohou odpočinout po náročné prohlídce a zakončit celý výlet osvěžením na terase, kde je možno zakoupit občerstvení.

 

Autor: Helena Syslová