ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Slatiňany (zámek)

Kdybyste hledali zámek, který vystřídal obrovské množství majitelů, určitě byste narazili na zámek Slatiňany. V rychlém časovém sledu prošla tvrz a pozdější zámek vlastnictvím více než třiceti majitelů. Časná úmrtí, finanční tíseň nebo konfiskace byly nejčastějšími příčinami častého střídání vlastníků. V pozdějších dobách byla budova využita k jiným účelům a zámecké vybavení se postupně vrací až od roku 2011, proto zde máte příležitost vidět jednu z nejmladších zámeckých expozic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecký park 1, Slatiňany
GPS: 49.91916420, 15.81094190
Slatiňany (zámek) map

Slatiňany (zámek) - zajímavosti

Nabídka zámeckého areálu je pestrá

Pokud si chcete užít kulturu, sport a zároveň si odpočinout, je pro Vás návštěva zámku Slatiňany ideální volbou. V zámeckém areálu není jen samotný zámek, ale i park v anglickém slohu, hřebčín, lesy se sportovišti, několik obor s muflony a jeleny, alej s jedlými kaštany a třešňová alej. Kulturní vyžití doplňují i videoprogramy a pravidelné koncerty v knihovně zámku. Děti jistě nadchne Kočičí hrádek, miniatura hradu, kde se mohou patřičně vyřádit. Tento hrádek nechal postavit pro své děti zámecký pán.

Název pochází od vlastníka tvrze

Majitelem tvrze ze 13. století byl František ze Slatiňan, po kterém dostala tvrz a pozdější zámek své jméno. V 16. století byl na místě tvrze postaven renesanční zámek, stavebně upravený až v 19. století knížecí rodinou Auersperg. Zámek byl po r. 1945 vyvlastněn, stáje využívány pro chov starokladrubských koní a byla zde zřízena i hipologická sbírka. Zajímáte – li se o koně, určitě navštivte hipologickou expozici.

Raritou zámku je hipologická expozice

Chov starokladrubských vraníků v průhonickém hřebčíně se po válce rozrůstal a knížecí stáje ve Slatiňanech byly vhodným místem pro přesun koní. Díky tomu, že zámecké stáje stojí hned vedle budovy zámku, navrhl významný český genetik a zootechnik profesor Bílek zřízení státního hipologického muzea v budově zámku. Jedná se o soubor uměleckých předmětů z celé republiky, které se týkají společného života koně a člověka. Obě části výstavy – vědeckou i uměleckou - můžete navštívit s průvodcem.

 

Autor: Helena Syslová