ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pardubice (zámek)

Octnete – li se v Polabí, v místě, kde se setkávají řeky Labe a Chrudimka, jistě navštívíte krásné historické město Pardubice. Město není známo pouze Velkou pardubickou nebo výrobou perníku, ale přímo v centru Pardubic můžete navštívit unikátní památku – pardubický zámek. Snadný přístup i zvláštní vzhled přitahují všechny návštěvníky známého východočeského města.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 2, Pardubice
GPS: 50.04108080, 15.77641920
Pardubice (zámek) map

Pardubice (zámek) - zajímavosti

Návštěvníky lákají i stálé expozice

Ať už máte jakékoli zájmy, budete zde mile překvapeni. Návštěvníci mohou obdivovat interiéry zámku, zpřístupněny jsou rytířské sály a v prostorách zámku vyniká několik stálých expozic. Sídlí zde Východočeská galerie a Východočeské muzeum, v prostorách zámku se konají koncerty, divadelní představení a další akce. Obdivovatelé moderního skla zde najdou zcela sbírku ateliérového skla, milovníci pohlednic jednu z největších evropských pohlednicových sbírek. Příznivci zbraní mohou navštívit bohatou stálou expozici stejně jako numismatici, pro které zde byla otevřena zcela nová výstava mincí.

Dříve zde stál vodní hrad

Na vlastní oči uvidíte, že zámek prošel od dob svého vzniku mnoha proměnami. Stojí na místě tvrze, která byla ve 14. století přestavěna na gotický hrad. Za vlády pánů z Pernštejna bylo kolem hradu vybudováno mohutné opevnění, které se zachovalo až do současnosti. Původní hrad byl později přebudován na goticko-renesanční zámek. V dalším historickém období sloužil zámek členům císařského dvora. Nebyl dobyt ani v období třicetileté války. Zámek byl později používán k nejrůznějším účelům a po druhé světové válce začal chátrat. Část zámku byla pro veřejnost znovu otevřena až v roce 1997 a na zpřístupnění dalších částí se stále pracuje.

Přechod mezi zámkem a hradem

Pardubický zámek je evropský unikát – přechod mezi hradem a zámkem zde zůstal zcela zachován. Zámek vypadá jako pevnost, nechybí ani vodní příkop a valy. Současně je však zámek i pohodlným šlechtickým sídlem se vším komfortem typickým pro tehdejší zámky. Původní kamenné klenby se zde setkávají s renesančními malbami a kazetovými stropy a ze všech koutů na Vás bude dýchat dávná minulost.

 

Autor: Helena Syslová