ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nové Hrady (zámek)

Umíte si představit „České Versailles“ i „Malý Schönbrunn“? Pokud kroutíte zamítavě hlavou, zkuste se s námi přenést do blízkosti měst Litomyšl a Vysoké Mýto, protože v jejich blízkosti najdete zámek Nové Hrady, který se pyšní oběma zmiňovanými přezdívkami. Původně byste zde našli gotický hrad, který se během času přestavoval a stál nad současnou budovou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nové Hrady 1, Nové Hrady
GPS: 49.85444190, 16.14444890
Nové Hrady (zámek) map

Nové Hrady (zámek) - zajímavosti

Stavba zámku má rokokový sloh a o stavbu se postaral hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré v letech 1774 – 1777. V roce 1779 vznikl pozdně barokní špýchar, zámecké kaple s hlavním oltářem od řezbáře J. J. Procházky a s oltářním obrazem od Jana Nivelta. 
Roku 1791 se dokončil i ornamentální rokokový areál, park a zahrada  kolem budovy zámku. Sám hrabě zajistil plán stavby a dokonce na průběh dohlížel osobně.

Období 1936 – 1939 patřilo opravám, které obstaral Cyril Bartoň z Dobenína. Do té doby zámecký areál dost chátral. Před znárodněním se stal majitelem zámku textilní továrník Josef Bartoň z Nového Města nad Metují. Po 2. světové válce fungovala v zámku místní obecní a měšťanská škola. Po roce 1948 neměl zámek šťastný osud, protože se neustále ničil a v suterénu se vykrmovala prasata. Rekonstrukce začala až ve druhé polovině osmdesátých let a byly stále častější. Po roce 1989 se zámek vrátil vnukům posledního soukromého majitele, kteří zámek prodali v roce 1997. Současní majitelé se snaží zámek stále rekonstruovat a vylepšovat po všech stránkách.

Na zámku si můžete prohlédnout stálé expozice zaměřené na „Umění nábytku v proměnách století, zahrnující kusy od baroka po secesní období. Rovněž se dozvíte něco o historii zámku. K prohlédnutí vás tady také naláká První české muzeum cyklistiky, kde mají různé exponáty jako velocipedy z období Rakouska-Uherska, silniční kola, historickou opravárenskou dílnu i dresy slavných bratrů Pospíšilových.

 

Autor: Petra Nachtmanová