ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Horažďovice (zámek)

První zmínka o Horažďovicích pochází z roku 1251. O dvě desetiletí později se setkáváme s prameny, které hovoří o výstavbě městského opevnění a budování hradu. Byl postaven v gotickém slohu a stěžejní budovou se stal hranolový palác s věží, jež jej mírně převyšovala. O vznik této stavby se zasloužili jeho první majitelé Bavorové ze Strakonic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mírové náměstí, Horažďovice
GPS: 49.32171500, 13.69848810
Horažďovice (zámek) map

Horažďovice (zámek) - zajímavosti

V renesanční zámek se sídlo změnilo za Švihovských z Rýzmberka  a  v letech 1681 – 1692 dotvořily jeho současnou podobu barokní úpravy Šternberků. Tyto přestavby znamenaly obestavění hradního nádvoří patrovými budovami, které však plochu již tak malého nádvoří příliš nezmenšily. V okolí zámku se rozléhaly velmi dobře udržované zahrady, ale ty se do dnešních dob nezachovaly.

Usedlost se v současnosti využívá jako městské muzeum. To zahrnuje zámecké prostory s velkým sálem, barokní kaplí a několika salonky s freskovou výzdobou. Dále pak pokračuje místnostmi, v nichž se návštěvníci mohou dozvědět údaje o životě na Horažďovicku v dobách lovců mamutů, ale i dob středověkých. Zajímavá je i část, dokládající osudy židovských obyvatel napříč všemi obdobími.

Město, nesoucí název po svatém Gorazdovi, nástupci Metodějově, je malé, ale s říčkou Otavou zve k návštěvě každého milovníka dávno zašlých časů.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý