Koloděje (zámek)
Historie Kolodějského zámku sahá podle historických pramenů do roku 1346, kdy se o zdejším sídle hovoří jako o tvrzi, kterou později koupil Karel IV. a následně ji daroval svému bratrovi, moravskému markraběti Janu Jindřichovi.
Užitečné informace pro návštěvníky
Koloděje (zámek) - zajímavosti
Historické kupní smlouvy o tomto místě hovoří coby o renesančním zámku od konce 16. století. Od roku 1623, kdy byl zkonfiskován, ho vlastnili Lichtenštejnové. Během třicetileté války byl zámek Koloděje značně poškozen a další úpravy, probíhající v letech 1706 až 1712, už se nesly v duchu baroka.
Klasicistní přestavba byla Lichtenštejny iniciována v letech 1802 až 1810 a byla během ní stržena renesanční, později barokně upravovaná a původně středověká věž. Zdejší zahrada dostala podobu anglického parku.
U příležitosti převozu korunovačních klenotů v souvislosti s korunovací Leopolda II. roku 1791 byly tyto symboly české státnosti uloženy právě na zámku Koloděje, a to v noci z 8. na 9. srpna. Dalším zásadním dnem pro zámek, i když v negativním slova smyslu, byl 18. říjen 1911, kdy stavbu stihl požár, jenž zničil střechu, a během kterého vzaly za své i štukatury na některých stropech. Opravy byly dokončeny o tři roky později.
V roce 1919 byl Kolodějský zámek, zejména díky své výhodné poloze při okraji Prahy, využíván prezidentem T.G.Masarykem coby letní sídlo. V souvislosti s pozemkovou reformou byl zámek Lichtenštejnům zabaven a roku 1928 prodán Anně a Vladimírovi Holenkovým a od nich pak sídlo koupil Ing. Antonín Kumpera a jeho manželka Olga. Tou dobou už byl zámek poměrně sešlý a dosti neudržovaný, stejně tak jako přilehlý park s oborou, takže manželé museli do opravy investovat spoustu peněz.
V roce 1943 byly na zámku v Kolodějích uvolněny prostory pro potřeby Národní galerie, která sem uschovala některá vzácná umělecká díla, a to kvůli obavám z bombardování Prahy.
V roce 1946 byla na Kolodějský zámek coby majetek Ing. Antonína Kumpery uvalena národní správa a zámek sloužil jako letní sídlo předsedy vlády. O dva roky později zde byla zřízena Vyšší politická škola SNB a během 50. let sloužily sklepní kobky zámku coby vězení pro oběti stalinských procesů. Počínaje rokem 1955 Kolodějský zámek využíval Úřad předsednictva vlády ČSR.
Kompletní rekonstrukce se Koloděje dočkaly v 70. letech a do roku 2010 byl také využíván jako vládní zámek. Poté přešel do soukromých rukou a nyní JE NEPŘÍSTUPNÝ.
Autor: Andrea Štyndlová