ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nelahozeves (zámek)

Těšte se na prohlídku zámku Nelahozeves, protože se jedná o čistý renesanční styl stavby. Zámek najdete na levém vltavském břehu a ve zdejší obci se narodil slavný český hudební skladatel Antonín Dvořák. Trojkřídlý zámek si nechal postavit Florián Grispek z Griesbachu a ve stavbě pokračoval jeho syn Blažej.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nelahozeves 1, Nelahozeves
GPS: 50.26076110, 14.30145000
Nelahozeves (zámek) map

Nelahozeves (zámek) - zajímavosti

Vyrabovaný zámek si během třicetileté války koupili Lobkowiczové, ale do rozsáhlejších oprav se pustili až v roce 1910. Zámek byl po osvobození vyvlastněn státem a roudnické větvi rodu Lobkoviců byl navrácen v devadesátých letech 20. století.

Co na zámku uvidíte? Před zámeckým areálem si všimněte dvou budov, kde byly dříve stáje a byty podkoních. Na nádvoří se dostanete přes kamenný most, který v dřívějších časech přehrazoval vodní příkop. Hned proti vstupní bráně spatříte děla a posléze nádvoří obklopené arkádami. Během okruhu na zámku se seznámíte se šlechtickými interiéry rodiny Lobkowiczů. Nahlédnete do dvanácti sálů přibližující život tehdejší šlechty. Neunikne vám hudební a kuřácký pokoj, pánská a dámská ložnice, rodinná kaple a knihovna s vystavovanými kousky z Roudnické lobkowiczké knihovny. Prohlédnout si můžete skutečně obsáhlou sbírku španělského malířství z 16. a 17. století. nechybí vzácný nábytek, sály zaměřené na honitbu a lov v okolí a expozici se střelnými zbraněmi, parožím a trofejemi. Velmi pěkně vypadá i nábytek zhotovený z paroží. Vaši zvědavost, jak pravděpodobně vypadali příslušníci rodu, utiší rodinná portrétová galerie.

Po skončení prohlídky zámku můžete v obci Nelahozeves zajít do rodného domu Antonína Dvořáka, který najdete naproti kostelíku sv. Ondřeje. Uvnitř je instalováno Muzeum Antonína Dvořáka. Jelikož je zámek otevřen celoročně, klidně si dopřejte prohlídku i během zimního období, kdy je většina podobných objektů pro turisty uzavřena.

 

Autor: Petra Nachtmanová