ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Veltrusy (zámek)

V nádherné krajině dolního Povltaví se můžete věnovat nejen přírodním krásám, ale užít si i historii – například při návštěvě zámku Veltrusy. Samotný zámek vznikal až v 18. století, kdy zde starý šlechtický rod Chotků začal budovat své reprezentační sídlo. Barokní zámek byl doplněn parkem s malými stavbami (pavilóny, mostky, neogotický mlýn, umělé jeskyně) a daňčí oborou. Zámek byl poničen při povodních 2002 a prochází rekonstrukcí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Veltrusy, Veltrusy
GPS: 50.27778920, 14.33028610
Veltrusy (zámek) map

Veltrusy (zámek) - zajímavosti

Veltrusy patří k nejvýznamnějším barokním zámkům

Po schodišti vystoupáte do 1. patra zámku, kde začíná hlavní sál, procházející dvěma patry stavby. V tomto patře se nacházejí také reprezentační pokoje s barokní výzdobou a rokokovými malbami. Prohlédnout si můžete například japonský kabinet, čínský salón, přijímací salón, ložnice, pánský pokoj nebo sál Marie Terezie. Interiér je vybaven původním nábytkem, obrazy, porcelánem, lustry i kachlovými kamny. Vzhledem k opravám jsou přístupné jen některé expozice- Jak se opravuje památka, Historické skleníky, Historické kočáry, Historie lovectví a myslivosti a různé další výstavy.

Zámek je spojený s rodem Chotků

Počátkem 18. století byli Chotkové povýšeni do hraběcího stavu a vzrostlo jejich rodové jmění i společenské postavení. To vyžadovalo i důstojné reprezentační sídlo, proto byl zámek Veltrusy budován jako velký barokní komplex odpovídající nejnáročnějším požadavkům tehdejší doby. Zámek je pro svou koncepci reprezentativní stavbou vrcholu barokní architektury u nás. Budova zámku byla podle rostoucích potřeb rozšiřována. Zámek navštívila i císařovna Marie Terezie. V 19. století došlo k úpravám parku a klasicistní přestavbě zámku. Po 2. sv. válce se zámek stal majetkem státu.

Pozor na ohnivé koňské hlavy

I zámecký park a obora skrývají podle pověstí nejednu záhadu. V létě se zde prý můžete setkat s ohnivými koňskými hlavami. Hrabě s hraběnkou se rádi věnovali projížďkám a lovu. Když byla jednou hraběnka na projížďce, začala veliká bouřka. Hraběnka se stihla vrátit na zámek, ale kočí chtěl ještě dojet domů. Do kočáru uhodil blesk a kočího zabil. Koně se splašili, a už je nikdy nikdo neviděl – jen v létě se v těchto místech zjevují ohnivé koňské hlavy.

 

Autor: Helena Syslová