ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zkamenělý zámek Konrádov (skalní hrad)

Zbytky skalního hrádku, jehož jméno nám není známo, ale kterému se často říká Zkamenělý zámek nebo také Hrad u Konrádova, nalezneme asi 1 km od obce Konrádov na Kokořínsku a přibližně 4,5 km ve směru na severozápad od Mšena. Přímo z Konrádova se ke skalnímu hradu můžete dostat po turisticky značené stezce.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Olešno, Mšeno
GPS: 50.47956000, 14.61754970
Zkamenělý zámek Konrádov (skalní hrad) map

Zkamenělý zámek Konrádov (skalní hrad) - zajímavosti

Do dnešní doby se bohužel nedochovaly téměř žádné písemné prameny, z nichž by nám byl znám původní název hradu, natožpak jeho majitelé. Torzo skalního hrádku je opravdu skromné, nicméně i přesto je tipem na pěkný výlet po kraji Kokořínska. Kromě toho je z hrádku pěkný výhled na krajinu směrem na Mšeno a Lobeč.

Hradní areál se skládá ze dvou skalních bloků, které kdysi dávno spojoval most, a které jsou od okolního terénu odděluje průrva, dnes příkop. Ve větším z příkopů je čtvercová šachta a malá světnice.

Díky archeologickým nálezům lze předpokládat, že byl hrádek zničen požárem, a že původně sloužil jednomu z bezdězských královských manů jako sídlo.

Jak se sem dostat?

Skalní hrad leží u Konrádova na silnici mezi obcemi Mšeno a Dubá, pár kilometrů od zámku Houska.

Auto lze zaparkovat u silnice v místě, kde je pomník "Našim mrtvým" a dál jít pěšky na Zbrázděný vrch. Sledujte zelenou turistickou značku.

Autobusem je možné přijet z Dubé nebo Mšena a vystoupit v Konrádově. Poté opět stejnou cestou značenou zelenou značkou.

Vlakem je ke skalnímu hradu cesta poněkud složitější. Vystoupit musíte ve Mšenu a odtud pak pěšky nebo autobusem do Konrádova, kde se napojíte opět na zeleně značenou turistickou stezku.

Cesta rozhodně není vhodná pro cyklisty ani pro kočárek.

 

Autor: Andrea Štyndlová