ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bělá pod Bezdězem (zámek)

Obec s názvem Bělá pod Bezdězem, ve které se nachází renesanční zámek, najdeme jen pár kilometrů od Mladé Boleslavi. Byla založena roku 1337 a hned nato byla v blízkosti městských hradeb vybudována opevněná tvrz, jejíž původní podobu bohužel neznáme a v žádných písemných pramenech se nezachovala.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká, Bělá pod Bezdězem
GPS: 50.50133920, 14.80751280
Bělá pod Bezdězem (zámek) map

Bělá pod Bezdězem (zámek) - zajímavosti

Význam městečka Bělá pod Bezdězem začal postupně upadat po skončení husitských válek, kdy bylo několikrát dobyto katolíky i husity, a poté, co ji právě husité v roce 1456, které vedl Jan Roháč z Dubé, natrvalo obsadili.

Výstavba zdejšího zámku byla iniciována rodem Berků z Dubé. Vrchnosti, která v Bělé sídlila, přirozeně stará tvrz k bydlení nestačila, a tak se v souladu s odpovídajícím společenským postavením tohoto starého rodu započalo s výstavbou zámku v renesančním stylu. Tam, kde dříve stávala gotická tvrz, je v současné době jihozápadní křídlo zámku. To bylo vystavěno během druhé poloviny 16. století a mezi lety 1586 až 1615 pak vzniklo křídlo severní a následně pak jižní.

Od roku 1622 zámek v Bělé pod Bezdězem vlastnil Albrecht z Valdštejna, který tento majetek připojil ke svému frýdlantskému vévodství. V držení Valdštejnů zámek zůstal až do roku 1945, ovšem s výjimkou období od smrti Albrechta z Valdštejna do roku 1678, kdy jej vlastnili Carretové.

Na konci 17. století byl zámek sloučen v jeden celek a barokně upravován. Vzhledem k tomu, že sídlo Valdštejnů bylo v nedalekém Mnichově Hradišti, zámek v Bělé pod Bezdězem nebyl až tak často využíván. Ke konci 18. století zde byla zřízena manufaktura a počínaje rokem 1855 sem bylo umístěno vyšší lesnické učiliště, jež je nejstarší školou svého druhu v Čechách. Roku 1905 byl zámek architektonicky přebudován tak, aby sloužil coby bydlení úředníků valdštejnské správy. V roce 1945 byl zámek zestátněn a v současné době ho vlastní město Bělá pod Bezdězem.

Prostory zámku jsou v současné době využívány pro potřeby Muzea v Bělé pod Bezdězem, které zde sídlí, a jehož expozice zachycuje historii zdejšího regionu od pravěku až po konec 19. století. V některých místnostech se do současné doby dochovaly renesanční trámové stropy a sgrafita.

 

Autor: Andrea Štyndlová