ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Poděbrady (zámek)

V půvabném lázeňském městě Poděbrady při pravém břehu řeky Labe stojí renesanční zámek, jehož historie sahá až do dob počátků českého státu. Původně tudy vedla obchodní cesta z Prahy do Kladska a byla zde zřízena strážní tvrz, jejímž úkolem bylo chránit brod přes řeku Labe.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiřího nám. 1, Poděbrady
GPS: 50.14147890, 15.11951330
Poděbrady (zámek) map

Poděbrady (zámek) - zajímavosti

Poprvé se historické prameny o Poděbradech zmiňují v souvislosti s rokem 1199, kdy zdejší panství vlastnil Arnošt z Poděbrad. Město Poděbrady bylo založeno až v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. a v téže době proběhla také výstavba zdejšího vodního hradu, který byl u krále Přemysla Otakara II. oblíbený stejně jako u pozdějších panovníků, Václava II. a Jana Lucemburského.

V roce 1375 poděbradský zámek vlastnil Hynek z Lichtenburka a následně pak přešel do vlastnictví pánů z Kunštátu. Zámek byl poté dvakrát neúspěšně obléhán husity. V roce 1420 se zde údajně narodil budoucí král Jiří z Poděbrad, který zdejší sídlo vlastnil od roku 1427. Po něm až do roku 1840 panství vlastnila královská komora.

Přestavba hradu na renesanční zámek se uskutečnila během 16. století a mezi lety 1723 až 1724 na úpravách zámku pracoval František Maxmilián Kaňka. Poslední a zároveň největší přestavbou zámek prošel mezi lety 1751 až 1754. Přestavbu iniciovala Marie Terezie a vedl J. Hűbner, nicméně zámek poté nabyl na bezvýraznosti.

Roku 1839 se majitelem zámku stal vídeňský bankéř baron Jiří Sina, který zdejší prostory v roce 1848 zapůjčil městskému úřadu za účelem umístění státních úřadů, městského soudu a hejtmanství.

Dalšími majiteli pak byli kníže Ypsilanti a kníže Hohenlohe a od roku 1920 pak Akciová společnost uhličitých lázní a zřídel v Poděbradech. V současné době je zámek majetkem Karlovy univerzity v Praze a je využíván pro účely Polabského Muzea v Poděbradech - Památníku krále Jiřího. Expozice je rozdělena do dvou přístupných prostor, jednak do středověké kaple a tzv. rodné síně krále. V kapli se dodnes dochovaly nástěnné malby z období pozdní gotiky.

 

Autor: Andrea Štyndlová