ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dobříš (zámek)

Půvabný rokokový zámek v Dobříši, obklopeném anglickým parkem a francouzskou zahradou, najdeme ve stejnojmenném městě v okrese Příbram nedaleko Prahy. Jeho současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mansfeld a návštěvníci tento architektonický skvost mohou navštěvovat celoročně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Náměstí Svobody 1, Dobříš
GPS: 49.78132470, 14.17926780
Dobříš (zámek) map

Dobříš (zámek) - zajímavosti

V roce 1252 je toto místo poprvé připomínáno coby královský statek a od roku 1262 jej vlastnili Rožumberkové. Za vlastnictví Jana Lucemburského zde byl vybudován hrad, který sloužil jako sídlo úřadu královského lovčího.

Dalšími majiteli hradu bylo Kolovratové, Švamberkové, Lobkovicové, Ferdinand I. a po něm pak Vilém z Rýzmburka.

Císař Rudolf II. později nechal na místě hradu, který nějakou dobu pustl, vystavět provizorní sídlo hejtmana, hned vedle hospodářského dvora. Statek však nebyl výnosný, a císař se v roce 1630 rozhodl pro jeho prodej, a tak Dobříš připadla hraběti Brunovi Mansfeldovi. Další z rodu Mansfeldů, František Gundakar, Dobříš pak připojil ke svým opočenským rodovým državám. Takřka současnou podobu dostal dobříšský zámek mezi lety 1745 až 1765, kdy jej vlastnil Jindřich František Mansfeld.

V roce 1942 padl zámek do rukou nacistům a soužil coby sídlo říšského protektora. Colloredo-Mansfeldům byl v restituci vrácen až v roce 1998.

Zámek má trojkřídlou dispozici a mansardovou střechu. Zdejší půvabné zahrady, podobné těm v Schönbrunnu, zdobí sochařská díla od Ignáce Františka Platzera.

V interiéru dobříšského zámku na návštěvníky čeká celkem jedenáct pokojů, zařízených ve stylu rokoka a klasicismu. Zdejší zrcadlový sál bývá velmi často využíván při konání svateb, jimž skvělou kulisu tvoří také zdejší francouzské zahrady a anglický park. Zámek též poskytuje možnost ubytování v deseti 2-lůžkových pokojích či svatebním apartmánu. Kromě toho zámek disponuje také fitness.

 

Autor: Andrea Štyndlová