ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klášterec nad Ohří (zámek)

Pojďte se s námi podívat na „porcelánový“ zámek, čeká tu na Vás spousta porcelánu z různých koutů světa a z různých časových období, porcelán si zde můžete zakoupit a také se podívat pod ruku malířce porcelánu. Budete mít také jedinečnou možnost, vidět při práci brusiče drahých kamenů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chomutovská, Klášterec nad Ohří
GPS: 50.38413890, 13.17367780
Klášterec nad Ohří (zámek) map

Klášterec nad Ohří (zámek) - zajímavosti


Dnešní zámek se nachází na místě bývalého panského domu, který zde nechal postavit na počátku 16. století Volf Dětřich Fictum. Jeho vnuk pak nechal budovu přestavět na renesanční zámek. Stavební práce byly ukončeny v roce 1590, jak dokládá letopočet ve znaku Kryštofa Fictuma a jeho manželky Voršily umístěný nad portálem věže. Majetek Fictumů byl zkonfiskován pro účast na stavovském povstání a odprodán. V době Třicetileté války byl zámek i s okolím vydrancován a vypálen švédským vojskem. Proto byl jeho tehdejší majitel, Michal Oswald Thun, nucen v polovině 17. století k rekonstrukci a přestavbě v barokním stylu. Zámek dostal čtyřkřídlou dispozici, byl založen park se salou terrenou a boční arkádovou chodbou. V roce 1784 vyhořel podruhé a stavební práce při rekonstrukci vedl stavitel Augusten Gruber. Poslední přestavby se dočkal v roce 1856, kdy byl upraven do neogotického stylu. Stejně tak byl rozšířen a upraven i zámecký park. Po druhé světové válce došlo k restauraci cenných renesančních interiérů, to už byl Klášterec majetkem státu. Od této doby je zde expozice porcelánu, zachycující jeho vývoj od roku 1792 až po moderní produkci z 20. století.


Kromě sbírky českého porcelánu je zde k vidění i porcelán čínský, japonský, míšenský, vídeňský a nymfenburský z období 17. až 19. století. Můžete si také prohlédnout sbírku drahých kamenů a děti jistě potěší expozice loutek ve sklepních prostorách západního a jižního křídla zámku.


Nově zrekonstruované lázně v Klášterci nad Ohří lákají čím dál více návštěvníků, nechte se zlákat i vy a přijďte navštívit toto město, které má každému co nabídnout.

 

Autor: Marie Bukovinská