ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Benešov nad Ploučnicí (zámek)

Nacházíte se v blízkosti města Děčína? Tak to byste neměli odjet bez návštěvy zámeckého klenotu s názvem Benešov nad Ploučnicí. Odpoutejte se od starostí všedních dnů a vkročte na místo, kde vás obklopí všudypřítomná historie.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 51, Benešov nad Ploučnicí
GPS: 50.74242890, 14.31098310
Benešov nad Ploučnicí (zámek) map

Benešov nad Ploučnicí (zámek) - zajímavosti


Zámek je postaven ve stylu saské renesance, která do Čech zavítala s rodem Salhausenů. Šlechta Salhausenů pocházela z Míšně, která se široko daleko proslavila známou porcelánkou. Snad na každém z našich zámků naleznete originální a vskutku nápadité kousky této značky.


O vznik Benešova nad Ploučnicí se zasloužil Bedřich ze Salhausenu, jež si vystavěl v 16. století tzv. Horní zámek. Poté Bedřich s výstavbou zámku pokračoval a naplánoval přistavět sídlo pro svého syna Jana, což je dnešní Dolní zámek.  Rod Salhausenů přispěl také Volfovým křídlem, který můžeme právem považovat za renesanční klenot. Následně zámek převzal jiný majitel, který již ve stavbě bohužel nepokračoval.


Při prohlídce můžete shlédnout porcelán, zbraně, obrazy a další předměty, vše z období renesance. Důkazem renesance je potom především dobové vybavení obou zámků.

Je vám zámek něčím povědomý? Pokud jste nadšeným fanouškem české skupiny Kabát, je možné, že jste zámek zahlédli v klipu písničky Čert na koze jel!


Okolí


Zajímavostí, která stojí za zhlédnutí je bezesporu České Švýcarsko. Na vlastní oči se přesvědčte o velkoleposti proslulé Pravčické brány, která se řadí mezi pískovcové giganty kontinentu. Svezte se lodičkou Edmundovou soutěskou a zaposlouchejte se do strašidelných povídek.

 

Autor: Lenka Zelnitiusová