ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Falkenštejn (skalní hrad)

Poblíž Jetřichovic a asi 5 km od České Kamenice najdeme jeden ze skalních hradů Českého Švýcarska. Jeho název zní Falkenštejn a od roku 1958 spadá pod ochranu státu coby kulturní památka. Z původní podoby se do dnešních dob dochovaly základy staveb a skalní světničky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jetřichovice
GPS: 50.85482470, 14.40533970
Falkenštejn (skalní hrad) map

Falkenštejn (skalní hrad) - zajímavosti

Historie Falkenštejna

Hrad byl založen pravděpodobně na konci 13. a na počátku 14. století, v době, kdy severní oblast Českého království kolonizoval rod Michaloviců. Historické prameny se o hradě poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1395 a svému účelu sloužil až do konce husitských válek, kdy byl opuštěn a začal pustnout.

Falkenštejn býval typickým skalním hradem. Dochovaly se z něj však pouze některé prostory, vytesané do kamene.

Roku 1852 se hrad pokoušela zpřístupnit Vilemína Kinská. Investovala především do úpravy přístupových cest k hradu, aby mohlo místo být navštěvováno turisty. V současné době je Falkenštejn veřejnosti uzavřen.

Původní podoba Falkenštejna

Hrad Falkenštejn stál na skále z pískovce. Přímo pod ní se rozkládalo předhradí chráněné příkopem a valem a k vrcholu vedla upravená přírodní průrva. Ústředním prostorem byla síň o půdorysu 6 x 12 m, jejíž torzo se dochovalo i do dnešní doby, a kterou osvětlovala okna se sediliemi. V sousední místnosti byla údajně kaple a součástí hradu byla také dřevěná věž.

Cesta k Falkenštejnu

Cestou kolem hradu se táhne žlutě značená turistická cesta, vedoucí z Jetřichovic. Chcete-li vystoupat až na hrad, musíte z turistické cesty sejít a vydat se směrem do kopce po sešlapaných schodech. Falkenštejn je také jednou ze zastávek na naučné stezce Jetřichovické skály.

 

Autor: Andra Štyndlová