ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lovosice (zámek)

Při levém břehu Labe a u severního konce Polabské nížiny najdeme Lovosice, jejichž nezaměnitelnou dominantu vytváří hora Lovoš. Právě z jeho vrcholku se město Lovosice rozkládá doslova jako na dlani.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Osvoboditelů 1, Lovosice
GPS: 50.51463610, 14.05340560
Lovosice (zámek) map

Lovosice (zámek) - zajímavosti

Zdejší zámek najdete na menším náměstí u jedné z hlavních ulic, Osvoboditelů. Rozhodně se nedá říci, že by lovosický zámek nějak zvlášť vyčníval z okolní zástavby. Výhled na něj totiž částečně zakrývá památný strom a jiná zeleň, takže v městském urbanismu spíše splývá.

Zámek Lovosice nechal přibližně ve 2. polovině 16. století vystavět Jiří Schleinitz v místech, kde předtím stávala tvrz. Byl vystavěn v duchu renesance jako budova o dvou patrech a se dvěma rizality. Ve 2. polovině 17. století se dočkal raně barokních úprav a roku 1809 ho značně poškodil požár.

Obnovu zámku inicioval kníže Josef Schwarzenberg, a to v o něco skromnějším duchu. Během těchto úprav byly odstraněny renesanční štíty a lunetová římsa a došlo ke snížení střechy.  Už v těchto dobách nebyl využíván coby šlechtické sídlo, ale částečně jako archiv, byly zde zřízeny kanceláře a služební byty.

Roku 1964 se zámek Lovosice stal kulturní památkou, o čemž rozhodla školská a kulturní komise Okresního národního výboru Litoměřice. Zámek několikrát prošel úpravami, nicméně je na území města Lovosice nejstarším objektem. V současné době je vlastníkem zámku Krajský úřad v Ústí nad Labem.

Dnes má zámek dvě patra, tři křídla a z vnější strany není nijak dekorován, pouze v přízemní partii jsou torza renesančních štuk. Při levé straně zámku se nachází menší zahrada se dvěma altány.

V současné době je v zámku Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice.

 

Autor: Andrea Štyndlová