ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ploskovice (zámek)

Litoměřicko je krajinou hradů, zámků a zřícenin. Máte – li rádi návštěvy památek a zajímáte se také o přírodu, nemůžete vynechat návštěvu zámku Ploskovice a promyšleně řešeného velkého zámeckého parku. Původní jednopatrové menší sídlo bylo zvýšeno o patro a prodělalo celkové úpravy. Ve výzdobě je zastoupeno baroko, rokoko i český romantismus. Oblíbené sídlo Habsburků prošlo mnoha proměnami a má co nabídnout jak malým, tak velkým návštěvníkům.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ploskovice 1, Ploskovice
GPS: 50.56121000, 14.19880000
Ploskovice (zámek) map

Ploskovice (zámek) - zajímavosti

Umělé vodní jeskyně, sbírky i zahrada

V přízemí na jižní straně zámku určitě navštivte umělé vodní jeskyně (grotty) s fontánami a sochami. Interiér sám připomíná dobu letních pobytů Ferdinanda V. Habsburského. K prohlédnutí jsou zde nejrůznější sbírky- sklo a porcelán, nábytek, obrazy i sochy. Po bohatých kulturních zážitcích si můžete odpočinout na některé ze čtyř zámeckých zahradních teras. Terasy jsou vyzdobeny kašnami, fontánami, vázami a dalšími kamennými doplňky. V zadní části parku se nachází rybníček a topolová alej. Vzácné dřeviny a důmyslné rozdělení jednotlivých částí parku Vás budou lákat k romantickým procházkám.

Od husitských válek do současnosti

Zaujala Vás historie Ploskovic? Z původní tvrze vznikl na konci 16. století renesanční zámek. Byl však poškozen za třicetileté války, přestal vyhovovat potřebám a nárokům šlechty, a tak byl na jeho místě postaven barokní zámek. Ten měl původně sloužit Anně Marii Toskánské jako letní sídlo. Později se stali pány zámku Habsburkové a léta zde trávil bývalý rakouský císař a poslední český král Ferdinand Habsburský. Po rozpadu Rakousko – Uherska se zámek stal majetkem státu. Přístupný pro veřejnost je zámek od šedesátých let minulého století.

Zámek slouží i jiným účelům

Pokud by Vám připadalo, že zámek Ploskovice odněkud znáte, může to být tím, že se zde natáčelo několik pohádek a filmů. K nejznámějším patří pohádka Princ a Večernice. Na zámku se konají i další kulturní akce – výstavy, koncerty, zážitkové akce, ale můžete si zde objednat například i nezapomenutelný svatební obřad.

 

Autor: Helena Syslová