ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hněvín (hrad)

Hrad Hněvín tvoří v současné době jednu z největších a nejkrásnějších dominant města Mostu a jeho okolí. Jedná se o repliku původního hradu, která dnes slouží jako restaurace a turisticky vyhledávané výletní místo. Součástí hradu je také rozhledna, resp. vyhlídková věž, z jejíhož vrcholu se naskýtá kouzelný výhled na Krušné hory a dokonce i České středohoří.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hradní 577, Most
GPS: 50.52054640, 13.63328610
Hněvín (hrad) map

Hněvín (hrad) - zajímavosti

Hrad na vrchu Hněvín, vystavěný rodem Hrabišiců, stával už od 12. století. Jednalo se o hrad královský, který zaujímal velmi strategickou nedobytnou polohu. Jeho součástí byly také dostatečně velké zásobárny vody v podobě dvou studen a zároveň byl hrad vždy dobře udržovaný.

Za třicetileté války byl Hněvín dobyt Švédy a právě to byla záminka místních obyvatel k tomu, aby ho císař Ferdinand mezi lety 1651 až 1653 nechal zbořit.

Během 19. století došlo na Hněvíně k výstavbě restaurace a rozhledny, která zde však nestála dlouho, protože ji přibližně po roce strhnul vítr. Roku 1896 vznikl Spolek přátel Zámecké hory a začátkem 20. století byla na Hněvíně vystavěna napodobenina původního hradu s restaurací, jehož plány vypracoval A. Schwarzer.

Návštěvníkům je na Hněvíně přístupná rozhledna ve vyhlídkové věži, která celému objektu dominuje. Kromě ní pak restaurace, hotel, hvězdárna a přírodní kino, ve kterém se v létě pořádají koncerty a divadelní představení.

Před několika lety zde byla vybudována dílna magistra Edwarda Kellyho se zážitkovou expozicí, zaměřující se na život tohoto světoznámého alchymisty. Koncepce expozice je rozdělena do sedmi částí, jejichž autorem je Josef Koráb.