ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Duchcov (zámek)

Zámek proslulý mimo jiné také tím, že v jeho zdech pobýval slavný svůdník Giacomo Casanova, najdeme asi 8 km směrem na jihozápad od Teplic a je znám pod názvem Duchcov. Kromě muzea, věnovaného Casanovovi, je zde také lovecký salonek, vojenská zbrojnice nebo Valdštejnská rodová galerie.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Náměstí republiky, Duchcov
GPS: 50.60234500, 13.74487390
Duchcov (zámek) map

Duchcov (zámek) - zajímavosti

Zámek v Duchcově byl vystavěn mezi lety 1675 až 1685 Janem Bedřichem z Valdštejna. Plány na stavbu vypracoval Jean Baptista Mathey a dnešní zámek vyrostl na místě dřívějšího renesančního sídla Lobkoviců. V roce 1707 byla k zámku přistavěna dvě boční křídla a počátkem 19. prodělal klasicistní úpravy.

Duchcov je těsně spjatý se slavným rodem Valdštejnů, kteří zámek vlastnili počínaje rokem 1642 až do 20.století. Právě pro Valdštejny zde jako knihovník pracoval již zmíněný Giacomo Casanova.

Zámek Duchcov je významný také svou výzdobou, na níž se podíleli významní umělci, tvořící ve stylu baroka. Řadí se k nim například Matyáš Bernard Braun nebo malíř Václav Vavřinec Reiner. Valdštejnskému muzeu je v zámku věnováno severní křídlo a kromě něj je zde ke shlédnutí také Hudební salonek, Kabinet kuriozit, sbírka delftské fajáns a další zajímavosti.

Návštěvníci si v současné době mohou vybrat ze dvou tras prohlídek zámku. Ta první je zasvěcena rodu Valdštejnů, jejich mecenášské a sběratelské činnosti. Druhá seznamuje návštěvníky se zajímavostmi života na zámku v době, kdy zde působil Giacomo Casanova. Během roku 2014 na zámku probíhá restaurování původních výmaleb, a to v obou prohlídkových trasách, a opravené místnosti se budou otevírat postupně.

Během sezóny je na 1. nádvoří duchcovského zámku zpřístupněna Galerie Giacomo s výstavou současného umění.

 

Autor: Andrea Štyndlová