ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Teplice (zámek)

Teplice jsou lázeňským městem na severu Čech, na úpatí Krušných hor. Jsou to úplně nejstarší lázně u nás, významní hosté sem za teplými zázračnými prameny přijížděli už v 15. století. V 16. století tu pak vznikl uprostřed  zámek na místě bývalého kláštera. Najdete ho uprostřed města, v jeho nejstarší a nejhezčí části.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecké nám. 517, Teplice
GPS: 50.63733610, 13.82571720
Teplice (zámek) map

Teplice (zámek) - zajímavosti

Klášter benediktinek založila v těchto místech královna Judita v první polovině 12. století. Jeptišky tu však vydržely jen tři století a poté klášter opustily, byl totiž vážně poškozen v době husitských válek. Tím se dostalo celé teplické panství do světských rukou. V druhé polovině 15. století tu vznikla tvrz a asi o sto let později začal vyrůstat na pozůstatcích kláštera zámek. Stavět ho započal majitel panství Volf z Vřesovic. Nejdříve postavil zámecký kostel a poté samotnou hlavní budovu zámku, dnes jižní stranu Zámeckého náměstí. Budovu dokončil v renesančním duchu rod Vchynských a postavil také levé křídlo. Po smrti posledního člena rodu v roce 1634 získali zámek Aldringenové, kteří mu dodali dnešní podobu a také tu sídlili až do roku 1945, kdy zámek připadl státu. Za jejich vlastnictví vzniklo ještě jedno barokní křídlo a zámecké divadélko. Na konci 18. století došlo k poslední velké přestavbě, kdy kostel získal gotickou podobu a zámek byl částečně upraven v klasicistním stylu.

V zámku dnes sídlí regionální muzeum Teplice, které ukazuje návštěvníkům expozice lázeňství, pravěku severních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, teplické keramiky či historických hodin.  Do prohlídky jsou ale zahrnuty také některé hodnotné interiéry zámeckých místností s dobovým vybavením. Na vnitřním nádvoří je pak vyznačen půdorys bývalé klášterní baziliky s románskou kryptou. Zámek a sbírky muzea jsou přístupny celoročně každý den kromě pondělí.

 

Autor: Martina Limbergová