ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velké Březno (zámek)

Navštivte jedno z nejmladších panských sídel v Čechách – zámek Velké Březno mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Jedná se o krásný novorenesanční zámek s interiéry, ve kterých je k vidění původní luxusní zařízení. Také anglický zámecký park je přitažlivý – je zde velké množství vzácných keřů i stromů. Po prohlídce si můžete odpočinout a občerstvit se v zámecké restauraci. Nádherné okolí Českého středohoří jistě přispěje ke krásnému kulturnímu zážitku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 63, Velké Březno
GPS: 50.66247780, 14.13806890
Velké Březno (zámek) map

Velké Březno (zámek) - zajímavosti

Uchvátí Vás interiér i exteriér zámku

Venkovské sídlo rodiny Chotkových je vybaveno původním nábytkem. Hlavní sál je umístěn v 1. patře. Má štukovou výzdobu, převýšený strop a krb. V přízemí můžete obdivovat jídelní sál, zdobený novorenesančním vyřezávaným obložením. K vidění je i galerie s portréty Chotkových nebo knihovna. Návštěvníkům jsou určeny i expozice zajímavých věcí z depozitářů nebo kreseb a akvarelů z cest hraběcích synů po Itálii. Vnučkou zakladatele zámku byla Žofie Chotková, která byla s manželem Ferdinandem d´Este zastřelena v Sarajevu.

Zámek není starým sídlem

Zámek byl postaven v polovině 19. století pro hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína, který byl v té době nejvyšším purkrabím Českého království. Již vnuk zakladatele nechal přestavět původní empírový zámek do slohu novorenesance, ovlivněné romantismem. Zámek Velké Březno je jednou z posledních feudálních staveb v Čechách. Jedná se o typické malé šlechtické venkovské sídlo. Slouží nejen jako památka, ale koná se zde mnoho akcí, při prohlídce zde můžete vidět například i svatební obřady.

Erb rodu Chotků

Při pohledu na erb rodu Chotků Vás jistě napadne otázka, proč erb představuje poloviční kolo. K tomu se váže pověst o předcích rodu Chotků. Jeden z nich jel s panovníkem a vezli poklad ze zlatých prutů. Měli jet přes nebezpečnou oblast a přemýšlel, jak poklad nejlépe ochránit. Předek rodu Chotků zlaté pruty zakoval do kol vozu. Když byli v bezpečí, kola pak rozlomili a zlato vyndali. Chotkové pak měli poloviční kolo ve svém erbu.

 

Autor: Helena Syslová