ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Buchlovice (zámek)

Stavba zámku Buchlovice započala těsně před rokem 1700 na přání tehdejšího majitele panství a nedalekého hradu Buchlova, bohatého hraběte Jana Dětřicha Petřvaldského z Petřvaldu. Existují hned dvě verze důvodu, proč se pro stavbu rozhodl. Ta romantičtější vypráví o tom, že zámek měl být galantním gestem a dárkem pro jeho manželku Anežku Eleonoru. Jelikož pocházela ze slunné Itálie, byla jí prý na studeném hradě pořád zima a tak její manžel našel toto řešení. Navíc nechal zámek vystavět ve stylu italské barokní vily, aby se Anežka cítila jako doma ve své staré vlasti. Ovšem tady má pověst značné trhliny. Větev rodu Collonů, ze které Anna Eleonora pocházela, sídlila totiž už nějakou dobu ve Slezsku a oba manželé se seznámili v Brně, kde hraběnka pobývala u svého bratra, velitele špilberské pevnosti. Pověst je to tedy pěkná, ale pravděpodobnější je verze druhá.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Náměstí svobody 13, Buchlovice
GPS: 49.08381000, 17.33652860
Buchlovice (zámek) map

Buchlovice (zámek) - zajímavosti

Pro tehdejší šlechtu byl typický okázalý způsob života a tak byl zámek Buchlovice postaven nejspíš jako letohrádek sloužící především pro rozptýlení a zábavu, takový protipól sídla v Buchlově. Proto byla neméně důležitá jako samotná budova také přiléhající zahrada a park. Zámek byl nejdříve pod správou Petřvaldů, poté sňatkem dědičky panství Marie Terezie s hrabětem Prosperem Antonínem Berchtoldem přešel do vlastnictví dalšího významného a bohatého šlechtického rodu Berchtoldů. Právě za vlády jednoho z nich, hraběte Leopolda Berchtolda, kolem roku 1900 značně vzrostl význam tohoto sídla. Tehdy se tu scházeli přední politici z celé Evropy a rozhodovali o důležitých státnických krocích.

Prohlídkový okruh, na který se můžete vydat, obsahuje 17 pokojů či salónů, prostory reprezentační i soukromé. Nabízí pohled do bohaté historie majitelů zámku, jejich sbírek rodových památek i krásné vybavení interiéru. Převážná část z luxusně zařízených interiérů pochází ze slavných dob na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek získal také svou konečnou podobu.

Nedílnou součástí zámku je jeho barokní zahrada a krajinářský park, řadí se mezi nejkrásnější historické zahrady v Česku. Příjemnou procházku vám tu možná zpestří některý ze zdejších pávů, kteří tu volně žijí a jsou zvyklí na lidi. Někteří dokonce tak, že jim nedělá problém procházet se mezi stolky ve venkovní zahradní kavárně a čekat, jestli jim někdo nedá něco dobrého.

 

Autor: Martina Limbergová