ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malenovice (hrad)

Při putování po českých hradech a zámcích nevynechte západní výběžek Tlusté hory, kde objevíte hrad Malenovice z druhé poloviny 14. století. Prvním majitelem se stal markrabě Jan Jindřich a stavba byla původně gotická. Majitelé se tady dost střídali a k významnějším se řadili Lichtemburkové, Tetourové, Bítovští, Lichtenštejn-Kastelkornové a poslední Šternberkové.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Švermova 448, Zlín
GPS: 49.20351580, 17.60015690
Malenovice (hrad) map

Malenovice (hrad) - zajímavosti

Od roku 1692 vlastnil hrad Malenovice František Karel z Lichtenštejn-Kastelkornu a trvale zde bydlel. Pochopitelně chtěl mít své sídlo pohodlné a pustil se do stavebních úprav v barokním slohu. Salm-Neuburkové se stali dalšími majiteli v pořadí, ale jelikož si nechali postavit nový zámek v Pohořelicích, hrad nebyl už tolik obývaný.  Hrad fungoval pro potřeby hospodářské správy a úředníků. Dočkal se i pravidelných oprav a údržby.

Němci zabrali panství v roce 1942 a po válce, v roce 1946, došlo ke konfiskaci majetku. Hrad už od roku 1951 obsahuje muzejní expozice. V současné době se můžete přijít na stálé expozici „Hrady jihovýchodní Moravy“, kde se seznámíte s dlouhodobě prováděným výzkumem na šestnácti již zaniklých hradech ze středověku. Připraveny jsou texty, obrázky a s archeologickými nálezy ze zkoumaných lokalit. V exponátech vás zaujmou zdobené kachle, falešné mince z penězokazecké dílny a hroty od šípů.

Druhá expozice se zaobírá malenovickou větví Šternberků a obdobím od roku 1804 do 1945. Jedná se o přiblížení panování posledních soukromých majitelů. Třetí hradní prohlídka vás seznámí se starými řemesly v Malenovicích. Podíváte se na pomůcky řemeslníků i na jejich výrobky. kromě tradičních řemesel se seznámíte i s tradicí hrnčířů v Malenovicích a se zpracováním perleti. V hájence před hradem zajděte na expozici „Dřevo – proutí – sláma“ s ukázkou zpracování materiálů z naší přírody. Zajděte i do hradní věže a v létě si nenechte ujít různá kulturní představení.

 

Autor: Petra Nachtmanová