ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zlín Lešná (zámek)

Dokážete si představit zámek uprostřed zoologické zahrady? Ve Zlíně je toto skutečností. V Zoo Zlín-Lešná zároveň stojí a návštěvníky vítá i zámek Zlín-Lešná. Kde se tu vzal? A co bylo dříve, zámek nebo zahrada?

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lešná 112, Zlín-Štípa
GPS: 49.27327640, 17.71791030
Zlín Lešná (zámek) map

Zlín Lešná (zámek) - zajímavosti

Vznik zámku souvisí s nedalekým panstvím a hradem Lukov a rakouským hraběcím rodem Seilernů. Ti získali toto panství v roce 1724, ale jelikož na Moravě téměř nepobývali a o hrad se prakticky nestarali, za dalších sedmdesát let byl zpustlý a neobyvatelný. Seilernové tu přesto chtěli nějaké sídlo a tak si je nechali vystavět na kopci Lešná, na dohled od Lukova. Stavba zámku začala roku 1804 a za šest let byla hotova. Jednalo se o jednoduchou jednopatrovou budovu, ale rodině Seilernů stačila, protože tu pobývali pouze přes léto, zimy trávili v Rakousku. Až v roce 1887 se František Seilern rozhodl nechat zámek zbourat a na jeho místě vybudovat krásné reprezentativní sídlo.

Stavba včetně vybavení interiérů trvala celkem sedm let. A že se na tom vybavení opravdu nešetřilo, o tom se můžete přesvědčit i dnes. Luxusní dřevěné obložení stěn a stropů z dílny vídeňských mistrů, nábytek dovezený z Londýna nebo čalounické látky až z Paříže přímo dýchají přepychem. Zámek byl sídlo nejen luxusní, ale také pohodlné. Po celém objektu bylo zavedeno teplovodní ústřední topení, elektrifikace, domácí telefon, vodovod na teplou i studenou vodu či splachovací toalety. Hlavním sídlem Seilernů byl zámek po této přestavbě až do dubna roku 1945.

Interiéry patří k těm nejkrásnějším, jaké lze na českých zámcích vidět. Hraběcí komnaty i společenské místnosti působí přímo pohádkově. Největší místností je Sál předků, kde visí obrazy členů rodu Seilernů, původních majitelů zámku. Sál je využíván i ke konání svatebních obřadů. V zámku se nachází také početné a vzácné sbírky cenných exotických předmětů, které rodina Seilernů nasbírala převážně ve 30. letech 20. století při své cestě kolem světa.

Zoologická zahrada Lešná kolem začala vznikat už kolem roku 1929, kdy se tu objevila první exotická zvířata, veřejnosti se pak otevřela v roce 1948. Dnes je možno zámek vidět při prohlídce zahrady, samostatně ne. Vstup do zoologické zahrady ale neopravňuje ke vstupu do interiérů zámku. Vstupné do zámku se platí zvlášť před začátkem prohlídky v pokladně zámku.

 

Autor: Martina Limbergová