ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

ZOO Zlín Lešná

Zoologická zahrada ve Zlíně-Lešné je druhou nejnavštěvovanější zahradou v Česku, každý rok jejími branami projde téměř půl milionu lidí. A každý z nich na svůj výlet jistě v dobrém vzpomíná, jelikož tady je opravdu co vidět. Velké množství zvířat, krásný park a zámek v něm, občerstvení i dětská hřiště nabízí příjemný program na celý den.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lukovská 112, Zlín
GPS: 49.27150000, 17.71495030
ZOO Zlín Lešná map

ZOO Zlín Lešná - zajímavosti

Zvířata, konkrétně bažanti a koroptve, se začali chovat na návrší Lešná už při stavbě původního zámečku v roce 1804. O pár let později bylo okolí nazýváno oborou. V roce 1890 zde byl zaveden i chov belgických koní a postaveny stáje a hřebčín. Tehdejší majitel panství Josef Seilern byl vášnivým přírodopiscem, shromažďoval na svém zámku rozsáhlou sbírku ptáků, ptačích vajec a kolibříků v počtech několika desítek tisíc. Na přelomu 19. a 20. století do jeho přírodopisného muzea přicházely první školní výpravy. V letech 1929-1930 zde zavedl chov nejen oborových, ale také exotických zvířat, v areálu se tehdy pohybovali například jeleni, antilopy nebo běžci emu.

O devět let později Josef Seilern zemřel a navíc naplno vypukla II. světová válka, takže jeho smělé plány měly na nějaký čas smůlu. Po roce 1945 byl ale zámek i celý areál zestátněn a už v roce 1948 byla zoologická zahrada poprvé otevřena široké veřejnosti. Zoo se postupem let díky modernizaci a rozvoji stala velmi zajímavým celkem, který se právem může chlubit svými expozicemi, pavilony a voliérami.

V zoo žije nyní 222 druhů zvířat z Evropy, Afriky, Austrálie a Ameriky. Zahrada je rozdělena podle jednotlivých kontinentů a vy tak během jednoho dne podniknete cestu kolem světa. A nejde jen o samotná zvířata, oblasti jsou doplněny i etnografickými předměty a například ukázkami typických staveb. Že to tu bude pořádná procházka, dokládá rozloha expoziční části zahrady 48 ha.

Velmi atraktivní pro návštěvníky jsou průchozí výběhy a voliéry, kde máte zvířata prakticky na dosah a můžete si je v klidu prohlédnout. Chloubou je také tropická hala, kde se rázem ocitnete uprostřed středoamerického deštného pralesa, plného bujné vegetace a také 20 druhů volně se pohybujících zvířat. Atmosféru doplňují výtvarné prvky připomínající mayskou kulturu a umělá mlha. Prohlédnout si vše můžete také z visuté lávky. Kolem hlavy vám přitom prolétnou ptáci a skoro až k vám přijdou malé zvědavé opičky, což nejen děti jistě nadchne. Také pavilon opic a primátů je velmi oblíbený.

Sloni, žirafy, tygři, nosorožci, medvědi, tučňáci, lemuři, koně, lamy, papoušci a mnoho a mnoho dalšího na vás čeká v této krásné zoologické návštěvě. Až tedy budete přemýšlet, kam vyrazit o víkendu s rodinou, ZOO Zlín-Lešná je skvělým tipem.

 

Auotr: Martina Limbergová