ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Punkevní jeskyně

Snad nejdůležitější oblastí Moravského krasu jsou Punkevní jeskyně. Tuto přírodní památku navštívil skoro každý, kdo se zajímá o jeskyně a chce se nechat očarovat kouzlem krápníkových seskupení. Pokud jste ještě v Punkevních jeskyních nebyli, rozhodně se neochuďte o tento unikátní zážitek. Říčka Punkva a propast Macocha jsou mezinárodními pojmy. A projížďka jeskynním systémem na loďce je něčím, co se dá zažít málokde.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Punkevní jeskyně, Blansko
GPS: 49.37070610, 16.72568610
Punkevní jeskyně map

Punkevní jeskyně - zajímavosti

Jeskyně vyhloubila říčka Punkva

Nejznámější říčkou Moravského krasu je Punkva, která v dávné minulosti jeskynní prostory vyhloubila. V současnosti protéká podzemím kolem krápníky zdobených stěn a láká návštěvníky k projížďce na loďce. Suchá podzemní cesta Vás dovede až k říčce, kde nastoupíte na loďku a pokračujete v prohlídce. Před objevem této cesty na počátku minulého století byste se museli spustit do propasti Macochy, abyste se k říčce vůbec dostali.

Propast Macocha láká

Hned poté, co byla propast Macocha objevena, přitahovala badatele i dobrodruhy. Je hluboká přes 138 metrů a bohužel se stala místem přitažlivým i pro sebevrahy. První průzkumník se do propasti spustil již v první polovině 18. století a potvrdil, že jezírka na dně propasti jsou součástí říčky Punkvy. Propast Macocha je spojena s mnoha pověstmi, nejznámější je pověst o zlé maceše, po které dostala propast jméno.

Kudy budete putovat

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní měří cca 1250 metrů. Začíná se v Předním dómu, odtud se projde do Reichenbachova dómu, a následuje Stalagmitová chodba, kterou se projde do Zadního dómu. Síní U Anděla se dostanete do štoly a na dno propasti Macocha. Nedaleko je přístaviště, odkud se na loďkách dovezete až do míst, kde Punkva vyvěrá. Cestou se zastavuje v Masarykově (Pohádkovém) dómu, nejkrásnějším místě celého komplexu Punkevních jeskyní.

 

Autor: Helena Syslová