ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šošůvské jeskyně

Šošůvské jeskyně jsou nedílnou součástí komplexu sloupsko – šošůvských jeskyní. Jedná se o největší soubor zpřístupněných jeskyní u nás. Množství rozsáhlých chodeb, dómů nebo podzemních propastí je spojen ve dvou podzemních patrech. Výškový rozdíl mezi oběma patry je cca 60 metrů. Návštěvníkům je určeno pouze horní patro. Můžete si zde vybrat ze dvou prohlídkových okruhů, krátkého a dlouhého. Část jeskyní je upravena jako bezbariérová.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Šošůvské jeskyně, Šošůvka
GPS: 49.40660890, 16.73833310
Šošůvské jeskyně map

Šošůvské jeskyně - zajímavosti

Dlouhý okruh vede šošůvskou částí

Krátký okruh neměří ani jeden kilometr, vede sloupskou částí jeskyní a zakončen je v jeskyni s názvem Kůlna, kde si můžete prohlédnout archeologickou expozici. V této jeskyni se totiž nalezly kostry jeskynních medvědů, hyen a lvů a dalších živočichů. Významný je i zdejší nález části lebky člověka neandrtálského. V této jeskyni končí i dlouhý okruh, který měří téměř dva kilometry a vede jeskyněmi sloupskými i šošůvskými. V Eliščině jeskyni se dokonce konají koncerty, je zde totiž vynikající akustika a nádherná krápníková výzdoba.

V jeskyních proběhla rekonstrukce

V roce 1997 byla rekonstruována část trasy v Šošůvských jeskyních a byla přemostěna část zvaná Stupňovitá propast, takže si můžete prohlédnout další prostory. Nejhlubší propastí zůstává propast Nagelova s 80 metry hloubky. Šošůvská část jeskyní byla objevena v roce 1889 a předmětem zvýšené ochrany je především jemná a barevná krápníková výzdoba. Nově otevřené prostory si můžete prohlédnout i v zimě. Projít si můžete Historický okruh nebo se projít za světla baterek.

Jeskyně jsou součástí celého systému

Sloupský potok protéká jeskynním podzemím a spojuje Sloupské a Šošůvské jeskyně s Amatérskou jeskyní, což je největší česká jeskyně. Celková délka tohoto systému je 35 km. Rezervace zahrnuje jak jeskyně Sloupské, tak Šošůvské. Cílem je ochrana jak krasových jevů, tak paleontologických nalezišť i netopýrů.

 

Autor: Helena Syslová