ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeskyně Šipka

Pokud Vás láká pravěk, pak je jeskyně Šipka tím pravým místem pro Vás. Třeba se i Vám podaří nalézt nějaký ten pozůstatek pravěkého zvířete.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jeskyně Šipka, Štramberk
GPS: 49.58769720, 18.11805720
Jeskyně Šipka map

Jeskyně Šipka - zajímavosti

Krasová jeskyně se celosvětově proslavila tím, že v ní v roce 1880 nalezl profesor novojičínského gymnázia čelist neandertálského dítěte, které zemřelo ve věku 8 až 10 let. Profesor Karel Jaroslav Maška také prokázal, že jeskyni obývali střídavě pravěcí lovci a dravá zvěř. Z tohoto důvodu a i proto, že je zde naleziště vzácné reliktní květeny, byla Šipka roku 1960 vyhlášena národní kulturní památkou.

Komplex jeskyní Kotouč, do kterého spadá i Šipka, byl pravděpodobně vyhlouben vodním tokem, který prorazil skalní žebro Šipky, Psího kostelíku i Čertovy díry a to již v předledovcových dobách. Později, při ústupu ledovce, byly jeskyně rozšiřovány tavnými ledovcovými vodami, které současně odnášely měkké horniny.

V Krápníkové jeskyni Šipka se nacházela bohatá krápníková výzdoba, ale ta byla postupně zničena vandaly.
Kromě nálezu již zmíněné čelisti dítěte, zde bylo postupně nalezeno 550 kamenných nástrojů z místního křemence a pazourku. Také pozůstatky ze 130 druhů živočichů.

 

Autor: Marie Bukovinská