ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žďákovský most

Bezprostředně po svém dostavení byl Žďákovský most považován za technický div světa a největší jednoobloukový ocelový most. Byl vystavěn za účelem překlenutí Orlické přehradní nádrže poblíž Orlíka nad Vltavou a v oblasti středního Povltaví tvoří dodnes jednu ze stavebních dominant.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žďákovský most, Orlík nad Vltavou
GPS: 49.50441610, 14.18362640
Žďákovský most map

Žďákovský most - zajímavosti

Žďákovský most spojuje oba břehy Vltavy nedaleko obce Orlík nad Vltavou a poblíž Milevska. Svůj název získal podle osady zatopené během napouštění Orlické přehradní nádrže a s jeho stavbou se započalo ve stejný rok, ve kterém se začalo s výstavbou Orlické přehrady, tedy v roce 1957. Dokončen byl v roce 1965. Jeho parametry byly na svou dobu zcela výjimečné. Délka mostu dosahuje 540 m, rozpětí mostního oblouku je 330 m. Ten pak podepírá konstrukci, po níž vede silnice z Plzně do Tábora a dále do Brna. Ta je položena ve výšce 100 m nad bývalým dnem řeky a 50 m nad hladinou jezera. Díky specifické podobě a konstrukci s jedním mostním obloukem působí stavba mimořádně lehce.

V době, kdy Žďákovský most vznikl, byl největším ocelovým jedoobloukovým mostem na světě. Od té doby už však o své prvenství přišel a posunul se na osmé místo.

Most je pro turisty přístupný hned několika způsoby. Jednou z nich je naučná stezka Zvíkov - Orlík, další pak několik zdejších stezek. Parkoviště se nachází při obou koncích mostu a při levém najdeme také občerstvení. Samotný pohled z mostu rozhodně stojí za delší zastávku. Při přechodu po mostní silnici se návštěvníkům totiž otevře nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a velmi zajímavá je také cesta, která vede pod mostem, a která umožňuje pohled na konstrukci mostu.

Silniční přechod Žďákov, který spojoval břehy Vltavy, byl znám už z dřívějších dob. Ještě před zatopením Žďákova jste zde mohli najít přívoz a dřevěný most. V roce 1640, během třicetileté války, zde byla posádkou hradu Orlíka vystavěn lodní most, po kterém později přecházelo císařské vojsko během pochodu proti Švédům. Roku 1744 zde byly dokonce vybudovány mosty dva, dřevěné, po kterých přecházela císařská armáda s cílem vyhnat z jižních Čech Prusy. Později zde byl most vystavěn také v roce 1945, ženisty Sovětské armády.

V dřívějších dobách patřil zdejší přívoz mezi nefrekventovanější přívozy na střední Vltavě.


Autor: Andrea Štyndlová