ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Řetězový most Stádlec

Jihočeská obec Stádlec, kterou najdeme nedaleko Tábora, se může chlubit zajímavou technickou památkou. Je jím empírový řetězový most, který je v České republice posledním exemplářem svého druhu. Je ojedinělý nejen u nás, ale i v Evropě. Je celkem 6 m široký, 157 m dlouhý a mimořádně vyhledávaný turisty při pěších procházkách i cyklovýletech.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Stádlecký řetězový most, Stádlec
GPS: 49.36726560, 14.51471080
Řetězový most Stádlec map

Řetězový most Stádlec - zajímavosti

Most byl původně vystavěn přes řeku Vltavu v Podolsku, na silnici vedoucí z Tábora do Písku, v místech, kde kdysi byl starý přívoz.  Stalo se tak mezi lety 1847 až 1848 a jeho stavby se ujala firma Vojtěcha Lanny. Sloužil zde celkem 113 let a byl umístěn na strategické obchodní cestě, vedoucí z Bavorska do Haliče. Řetězový most v Podolsku stál až do roku 1960, kdy byl památkově rozebrán a přenesen k obci Stádlec. Přenesení mostu se konalo před napuštěním Orlické přehrady  a bylo tehdy navrženo celkem 13 lokalit, kde by řetězový most mohl být znovu vystavěn, přičemž přišel dokonce návrh na odkoupení ze zahraničí, což bylo naštěstí odmítnuto.

Pro stavbu mostu tedy byla vybrána lokalita u Markova mlýna u Stádlce a i přesto, že byly během rozebírání veškeré části pečlivě poznačeny, nebylo jeho znovupostavení vůbec jednoduchou záležitostí. Sestaven byl v roce 1974 a už téhož roku byl opět v provozu.

Nosnou konstrukci tvoří čtyři řetězy, uspořádané do dvou dvojic, z nichž každá má svislou rozteč 43 cm. Uložení řetězů spočívá na dvou kamenných pylonech ve tvaru bran, jejichž rozměry jsou 4 x 9 x 10 cm. Most je složen ze dvou tisíc kvádrů a 1 100 ocelových částí o hmotnosti 102 tun. Mezi branami má most rozpětí 91 m a pylony jsou vysoké 10,25 m. Šířka mostovky je 6,4 m a je tvořena dřevěnými mostinami, položenými ve výšce 5 m nad hladinou řeky. Na most mají zákaz vjezdu vozidla, jejichž hmotnost přesahuje 1 tunu a jejichž šířka je větší jak 2 m.

Krátce nato, co byl znovu sestaven, se na mostě natáčel film Dým bramborové natě a krátce byl zachycen také ve filmu Jízda.

 

Autor: Andrea Štyndlová