ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Most přes Švýcarskou zátoku

Vranovskou přehradu zná nejspíš většina z vás, ale most přes Švýcarskou zátoku něco říká asi už jen málokomu, pokud jste ovšem tento kout naší republiky nenavštívili. Lávka přes Švýcarskou zátoku Vranovské přehrady je její nepřehlédnutelnou dominantou, která zde byla vystavěna v roce 1993, aby spojovala pláž s hrází. Tato visutá lávka patří k vůbec nejkrásnějším českým mostům.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Onšov, Jihomoravský kraj
GPS: 48.91170750, 15.82018390
Most přes Švýcarskou zátoku map

Most přes Švýcarskou zátoku - zajímavosti

Most s rozpětím 252 metrů je zavěšen na dvou pylonech ve tvaru písmene A o výšce 28 metrů. Přestože na první dojem most působí nestabilně a přestože je na něm vše nakloněné a rovné linie zde nepřevládají, při chůzi působí naprosto stabilně. Ve vrcholcích obou pylonů jsou umístěny reflektory, které celý most osvětlují. Samotnou visutou konstrukci tvoří prefabrikované segmenty o tloušťce 0,4 m. Celá mostovka je držena 2 x 108 ocelovými lany o průměru 15,5 mm. Mostovka je umístěna ve výšce 6,5 - 9,7 m nad vodní hladinou.

Autory projektu jsou Jiří Stránský, I. Hustý a J.Jordán a vedoucím projektantem je Jiří Stránský. Lávka byla oceněna ministerstvem dopravy její autoři získali za projekt titul Mostní dílo roku 1994.

Před stavbou mostu fungoval přes Švýcarskou zátoku mezi pláží a hrází přívoz, který ovšem s nárůstem návštěvnosti Vranovské pláže přestal vyhovovat, a tak bylo rozhodnuto pro stavbu lávky pro pěší. Současný stav - visutý most - je jedinečným architektonickým dílem, který skvěle zapadá do okolního prostředí, a který ráz okolní krajiny nijak nenarušuje.

 

Autor: Andrea Štyndlová