ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Muzeum samorostů Slavonice

Oblast Jindřichohradecka neboli Česká Kanada je kraj typický drsnějším podnebím, melancholickou atmosférou a v neposlední řadě hustými lesy. Není divu, že kromě spousty přírodních památek, rezervací a skalních útvarů zde najdete i takovou raritu, jako je muzeum samorostů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Stálkovská 23, Slavonice
GPS: 49.00428690, 15.33306610
Muzeum samorostů Slavonice map

Muzeum samorostů Slavonice - zajímavosti

Vydáte-li se po silnici ze Slavonic do Stálkova nemůžete minout hájenku, kde žije bývalý lesák, který věnoval podstatnou část svého domu i života sbírání samorostů.

Obklopí vás tu stovky exponátů, od drobnějších až po dvoumetrové obry. Ty menší jsou umístěny jak v domě, kde ale majitel z pochopitelných důvodů běžně neprovází, tak ve stodole a garáži, které jsou otevřeny pro všechny návštěvníky. Velké samorosty doplněné přírodními stoly, křesly a lavicemi zdobí zahradu. Se stejnou láskou a pečlivostí s jakou upravuje své samorosty, se věnuje bývalý lesní technik i bonsajím, které kromě vzrostlých jehličnanů dokreslují kouzlo jeho zahrady.

Bonusem k prohlídce jsou vtipné glosy a průvodní slova majitele. Příjemným způsobem se s vámi podělí o zážitky při nacházení samorostů a upozorní vás na zvlášť zajímavé kusy.

Jeden z jeho samorostů, dřevěný mozek, je k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů. Dřevěná hůl si zahrála v kultovním filmu Pelíšky a lovecký salonek honosící se loveckými trofejemi, kožešinami a samozřejmě samorosty využili filmaři několikrát. Například ve filmu Cesta z města.

Stojí za to nenechat si ujít tenhle poetický kousek České Kanady, a pokud máte k samorostům vztah spíše přezíravý, možná ho po návštěvě tohoto království dřevěné fantazie přehodnotíte.

Venkovní expozice je přístupná stále, vnitřní pokud zastihnete majitele doma, nebo po domluvě. Kontakt najdete na stránkách města Slavonice.

 

Autor: Ivana Dondová